• hammarhajen

    Förskoleklass toalettbestyr

    Innan ni hugger huvudet av skolan i tråden:

    De flesta barn som inte får hjälp i skolan har helt enkelt inte sagt till. Om ni tänker efter inser ni nog själva att det är helt orimligt att 1-3 vuxna på 15-30 elever ska fråga vartenda barn som någonsin lämnar synfältet om det möjligen ska på toa och vad hen då tänker göra. Precis som ni skriver ska lärarna stötta eleverna där de befinner sig, men det gäller också i undervisningen, socialt och med andra bestyr som påklädning. Lärare kan inte stirra på toadörren 7.45-16.30 varje dag utan har fokus just på att stötta och hjälpa eleverna i sitt lärande. 

    Om ett barn däremot kommer och säger "jag måste på toa nu och behöver hjälp" så får barnet så klart hjälp. 

    En anledning att att man säger att barnen inte får hjälp i förskoleklass är helt enkelt att de flesta normalt utvecklade 6-åringar klarar att torka sig i rumpan. Inte alla som sagt, och de får hjälp. Men om alla som har förutsättningar att lära sig tränar hemma så finns också tiden att hjälpa det fåtal som behöver. Men för att alla ska träna hemma behöver skolan vara tydlig med att det är ett föräldraansvar. Annars finns tyvärr ett helt gäng som lämpar över den träningen på skolan. 

  • hammarhajen
    Anonym (TS) skrev 2019-08-19 19:23:43 följande:
    Det där med att torka själv först... Vi har övat att torka båda tillsammans och hon har också fått torka lite först och sedan har vi torkat. Hon har aldrig torkat allt själv efter bajs. Kanske är det lättare att få barnet att lyssna och agera när det är en annan vuxen än de egna föräldrarna som påtalar vad som behövs. Vi har i alla fall inte lyckats trots rejäl kamp under hela sommaren då vår dotter stundtals suttit flera timmar på toaletten utan att torka bajset.

    Jag trodde lite att eftersom hon har torkat lite själv några gånger så skulle hon ändå klara det om hon verkligen behöver. Men när hon deklarerade att det inte är ett problem för henne för hon kommer helt enkelt inte bajsa på skolan, då blev jag orolig.

    Jag har inte riktigt kunnat prata med personalen för ingen har haft tid att prata enskilt. När jag nu pratat med min dotter vill hon inte att vi säger någonting till någon på förskolan om detta, så jag vet inte riktigt hur jag ska hantera det.
    Om hon inte har särskilda svårigheter utan bara inte vill träna (utan som du beskriver sitter och vägrar på toastolen fast ni försöker allt ni kan) så tycker jag att du kan förklara för henne att du måste prata med läraren. 

    Vill hon inte det får hon acceptera att träna på att torka sig, helt enkelt. Konsekvensen av att vägra träna är att du måste prata med de vuxna i skolan. 
  • hammarhajen
    Anonym (TS) skrev 2019-08-19 19:28:21 följande:
    *förskoleklass skulle det stå.

    Är du assisten på en skola? Funderar ni något kring de barn som är födda i slutet på december kontra de barn som är födda i början på januari? Det sker ju ändå en ganska stor utveckling under året från fem till sex år.
    Är inte assistent i förskoleklass utan lärare för 1-3, men både vad gäller akademiska, sociala och praktiska färdigheter så pratar vi mycket om när barn är födda. Som du säger är det ju nästan ett års skillnad, ganska mycket i den åldern
Svar på tråden Förskoleklass toalettbestyr