Navelbråck som påverkar
Har en son på 7v som efter att jag käkat färsk lök skrikit sig till ett navelbråck. Sedan dess har han ont i magen och väldigt, väldigt svårt för att bajsa. Har fått hjälpa med pysventil (helt ok enligt Bvc) Han ammas och får ersättning 1-2 ggr på kväll/natt. Har börjat lägga olja i ersättningen för att det skall smörja.
Fick tips att sätt en stor knapp för bråcket så han kan få bukstöd - då har det tvåggr resulterat i bajsblöja och nöjd bebis. Försökt googla om det är ett bra tillvägagångsätt eller ej? Erfarenheter?
Har varit i kontakt med Bvc som rekommenderade laktulos - ej vågat prova det ännu då det kan röra runt ännu mer i magen sa hon på Bvc. Erfarenheter?
Han är inte hård i magen men när han inte får bajsa på länge blir det lite tjockare än vanligt. Känner mig desperat i att få igång bajsningen igen! Tycker så synd om honom.