Anonym (upplyst) skrev 2019-09-09 01:26:19 följande:
Vad är det för påhitt du har om biverkningarna? Andningsuppehåll, luftvägsinfektion och öroninflammation???
1177 säger följande "Barnet kan få övergående besvär med gaser och kräkningar och kan också verka irriterad eller få feber.
En del barn får diarré eller lös avföring efter vaccination mot rotavirus.
Barnet kan också få ont i magen och hudutslag, men det är ovanligt.
Efter en vaccination mot rotavirus finns det en liten risk att barnet kan få invagination av tarmen, men det är mycket ovanligt. Invagination förekommer även hos barn som inte är vaccinerade"
Alla vaccinationer i Sverige görs med försvagade eller döda virus, det är så man bygger upp immunförsvar. En milsvid skillnad från att infekteras med ett levande starkt virus från en annan människa. En risk som alltid finns när du har ett barn ute bland andra. Som släktträffen tex.
Men du anser att en gasig bebis är ett problem och skulle sabba planer så som släktträffen. Helt bisarrt.
Ja eftersom jag spenderade 2veckor på sjukhus och såg mitt barn lida så är jag medveten om skillnaden att "riskera" gaser och diarré under 10 dagar. Då 14 dagar av smärta och dropp inte är att jämföra med 1 dygn av diarré som var den enda biverkningen vi upplevde med vaccinet.
"smitta ned andra", nej man håller sig hemma den veckan efter vaccinet av hänsyn till resten av omvärlden.
Men attans, hur ska jag överleva utan släktträffen....
Du som är upplyst borde ju ha koll på att om det är ?påhitt? så är det i alla fall inte är mitt påhitt utan att dessa är biverkningarna som finns listade hos
FASS.se:
- Diarré
- Irritibilitet
- Magsmärtor
- Gaser
- Kräkningar
- Hudinflammation
- Nässelfeber
- Tarminvagination
- Blod i avföringen
- Andningsuppehåll
- Övre luftvägsinfektion
- Nasofaryngit, otitis media
- Anafylaktisk reaktion
- Bronkospasm
- Hematochetzi
- Utslag
- Angioödem
- Feber.
- En rapport visade också på ökad förekomst av Kawaskis sjukdom bland de som fått vaccinet gentemot de som fick placebo. En annan studie har inte visat på detta.
Som sagt, om du medvetet vill utsätta dina nyfödda barn för risken att få dessa biverkningar bara för att i framtiden KANSKE slippa söka vård för denna specifika typ av magsjuka så gör det. Det är dina barn, ditt val. Med mina barn är det dock mitt val och jag väljer helt enkelt inte samma som du. För övrigt är du uppenbarligen inte så upplyst som du tror dig vara utan snarare rabiat med narcissistiska drag.