Inlägg från: Anonym (Sara) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Sara)

    Styvbarnets förälder

    De är två tonåringar som växt upp som syskon och de är ibland otrevliga mot varandra?

    Förstår inte problemet riktigt. Om ni säger till mamman att ni är medvetna om att barnen ibland går varandra på nerverna och hanterar detta på bästa möjliga sätt. Vad händer då? Vad är det som hon vill att ni ska göra? Vad vill mannen att ni ska göra pch varför blir det vilda diskussioner av detta?

  • Anonym (Sara)
    Anonym (Suck) skrev 2019-10-23 13:11:39 följande:

    Precis så ser jag på saken. Men mamman tycker mitt barn är vansinnigt otrevlig, och som jag förstår det baserar hon detta på vad hennes eget barn sagt och inte vad hon själv sett eller hört. Där borde min make sagt som du föreslår, men det gjorde han inte. Istället pratar han med mig om att mitt barn betett sig dåligt.


    Ok. Men om du säger att du pratat med barnet, vilket du ju har, vad händer då? Går det inte bara att släppa där eller är det något annat som din partner anser att du ska göra?
Svar på tråden Styvbarnets förälder