Inlägg från: Anonym (***) |Visa alla inlägg
  • Anonym (***)

    Paket i trappen ok?

    Anonym (nattutdelning) skrev 2019-12-04 23:04:13 följande:

    I flera nätter i rad har jag observerat att det kommer ett paketbud och lämnar paket utanför folks dörrar. Paketen är från alla möjliga ställen, från Apotea till Gymgrocissisten till Webhallen.

    Jag undrar om det verkligen är ok. För mig skulle det inte kännas bra. Om jag själv hade varit en oärlig människa hade jag lätt kunnat plocka på mig säkert 10 paket bara den senaste veckan.

    Ni som kan juridik, är det verkligen ok att ett bud bara ställer paker vid dörren mitt i natten? 

    Och ni andra? Är det ok för er? 

    Också, borde jag göra något? Det är ju inte mina varor, men ändå.


    Varför sover du inte på  natten istället för att kolla vad andra får för paket? Du måste ju gå ut i trappan för att kunna se var de kommer ifrån. Känns faktiskt mer läskigt än att de lämnar paket utanför folks dörrar. 
  • Anonym (***)
    Anonym (nattutdelning) skrev 2019-12-05 00:03:57 följande:
    Jag kanske kommer hem från jobbet. Eller så jagas jag ut på natten av ångest. Jag kanske har dåliga sovvanor. Jag har en gammal hund kanske som behöver gå ut på natten. Jag kanske rent av går till jobbet. Elller så är jag ett creep som springer omkring i trapphuset för att kontrollera paketavlämningar. Välj det som passar din världsbild bäst.
    Oj, var det en känslig fråga?
  • Anonym (***)
    Anonym (Skuldbelägga) skrev 2019-12-05 09:42:06 följande:
    Ja, det är en risk, kanske till och med en onödig risk. Men det är inte brottsoffrets fel utan brottslingen, som tar paketet, cykeln eller plånboken.
    Det stämmer. Men det hjälper ju föga när brottet redan skett. Det är därför man ska minimera sina risker att bli utsatt. Det är inte samma sak som att skuldbelägga offret.

    Eller skuldbelägger du dig själv varje gång du låser din bil?
  • Anonym (***)
    Anonym (Idiotbrevbärare) skrev 2019-12-05 12:18:10 följande:

    Jag blir förbannad!! Har nu hänt flera gånger för mig att brevbäraren lämnat paket i mitt trapphus! Jag beställer ALLTID att det skall till utlämningsställe om valet finns just för att jag bor i ett dåligt kvarter där mycket skumt folk springer i trapphuset trotts lås. 


    Men jag har likväl varit med om:


    Paket som det stod att det var ömtåligt mosats ner i brevlådan. Kilades fast i min brevlåda och kunde knappt få loss det. 


    Hade beställt dyrare elektronik, kommer hem och de har försökt mosa ner paketet i brevlådan (var MYCKET STÖRRE) antagligen har det fastnat som förra gången och när jag väl kommer har någon tagit innehållet så vad som sitter kvar i min brevlåda är ett trasigt embalage. 

    Suttit och jobbat hemma och skulle gå ut och kan inte få upp dörren för att de ställt ett paket som kilar fast ytterdörren utan fick ta mig ut via ett fönster (som tur är är jag på bottenvåningen) och ta mig runt för att flytta paketet för att kunna komma in och ut ur min lägenhet. De ringde inte på dörren för att försöka lämna det till mig utan bara ställde det där. 


    Min sambo hade beställt gurkmeja tabletter, paketet ställdes i tydligen i trappan för han fick sms om att paketet levererats men när han kom hem var inget där. Dagen efter kom en granne och knackade då hade han hittat paketet sönderrivet och några burkar med gurkmeja saknades (inte alla de tog 2 av 5) ute på en av gräsmattorna i området. 


    Jag är orolig nu för jag har beställt ny mobil och den skall levereras till utlämningsställe men har fått från Comviq om att det skall ha levererats till mig och då jag och sambon inte varit hemma denna veckan pga jobb så är jag orolig att de skall ha lämnat det i trappen igen..... 


    Har ringt till postnord och frågat dem om de inte borde anställa personer som gått ut dagis och lärt sig det där med fyrkantiga kuber i fyrkantiga hål, pyramider i trekantiga hål och runda bollar i hålen med cirkelform... Och där de förstår att om det inte får plats i brevlådan så 1: ring på dörren, öppnar ingen så skall det tas till utlämningsstället så jag kan hämta det själv. Det skall INTE pressas ner i en brevlåda som är för liten och heller inte ställas i ett trapphus, spelar egentligen ingen roll vilket område man bor i men framförallt inte om man bor i ett av de värsta områdena i Göteborg.... (Tynnered).... 


    Det fungerar inte alls, men ändå fortsätter ni att beställa hem varor istället för att handla i affären. Varför?
  • Anonym (***)
    Anonym (Idiotbrevbärare) skrev 2019-12-07 03:08:40 följande:
    1: För allt går inte är hitta i affärer.

    2: För det mesta kan vi få levererat på rätt sätt faktiskt, det är när vi handlar fråntas leverans från postnord som det har en tendens att skita sig.

    3: För att det handlar till viss del om bekvämlighet då jag och sambon har udda arbetstider och det är få affärer/ köpcenter som funkar med våra arbetstider.

    4: För att jag anser att det skall funka, och eftersom jag betalar för en tjänst har jag rätt att få det jag betalar för, anmäler postnord när sånt händer nu för tiden och tack och lov erkänner de själva att de gör fel så vi har aldrig förlorat ekonomiskt på det. Även om det varit frustrerande.
    OK, då har ni valt att  ta riskerna. 
  • Anonym (***)
    Anonym (Idiotbrevbärare) skrev 2019-12-07 03:08:40 följande:
    1: För allt går inte är hitta i affärer.

    2: För det mesta kan vi få levererat på rätt sätt faktiskt, det är när vi handlar fråntas leverans från postnord som det har en tendens att skita sig.

    3: För att det handlar till viss del om bekvämlighet då jag och sambon har udda arbetstider och det är få affärer/ köpcenter som funkar med våra arbetstider.

    4: För att jag anser att det skall funka, och eftersom jag betalar för en tjänst har jag rätt att få det jag betalar för, anmäler postnord när sånt händer nu för tiden och tack och lov erkänner de själva att de gör fel så vi har aldrig förlorat ekonomiskt på det. Även om det varit frustrerande.
    OK, då har ni valt att  ta riskerna. 
Svar på tråden Paket i trappen ok?