Rätt att ge julklapp för 70 000 till dotter?
Dels kan jag tycka att ni borde prata om det tillsammans och dels att det kanske är lite onödigt att köpa hästen just som julklapp.
Men i sig tycker jag inte att det ör konstigt att man köper häst endast till det barnet som håller på med häst och tycker inte att det är onödigt bortskämt om man har råd.
Däremot får jag en bild av att du tycker det och att det går igenom i er uppfostran att din dotter minsann inte ska bli bortskämd. Det kanske (?) är något som du ska vara försiktig med så att din dotter inte får mindre guldkant av "demonstrativa" skäl.
Är din dotter intresserad av kläder eller är det vanliga klädbehov som hon får i julklapp? Om det är det senare tycker jag personligen att hon borde få något "ickenyttigt" lite lyxigt också faktist, inte för 70 000 naturligtvis men något som gör henne extra glad.