”Vi har inte råd att skicka med frukt till skolan”
Självklart finns det såna som på riktigt inte har råd att skicka med barnen frukt, eller ens en morot till skolan men de är inte jättemånga.
Har en son där vi mer eller mindre haft order att skicka med en macka (underviktig och dålig ork och inte så förtjust i frukt) och det är ju också ett alternativ. Bakar man en fralla själv kostar den inte många kronor.
Men, däremot tror jag en hel del har kräsna ungar och lata föräldrar. Och ska barnen få välja frukt varje dag så kan det bli båda dyrt och jobbigt att hela tiden se till att den frukten finns hemma. Av mina fyra barn har den äldsta varit extremt noga med att alltid ha med frukt och haft den framförhållningen att två dagar innan påpeka att just de äpplena hon vill ha är slut så det är bara att handla. Nummer två har aldrig tagit med en frukt någonsin. Han vill inte. Nummer tre har tagit ibland men är kräsen med frukt (det var han vi fick skicka med mackor med) och nummer fyra tar frukt om vi har vindruvor hemma vilket väl inträffar ungefär en gång varannan månad att det a) finns vindruvor hemma och b) syskonen inte hunnit äta upp vindruvorna innan yngsta ska till skolan.
I ingen av barnens klasser har samtliga barn haft med frukt så ur den aspekten har det inte varit något utanförskap att tala om ifall man nu inte haft frukt.