Panikar över första dejt!
Och oooh nej, jag har trampat i den fällan förut så kommer aldrig göra det igen!
Vardagsmiddag - jeans och blus blir bra.
Funderar starkt på att ta med en vinflaska och även något hembakat/hemmagjort. Tyvärr är det lite tidsbrist för mig, men framstår chokladbollar som cheesy? Och ska jag göra vanliga, eller dadelbollar? Han verkar vara hälsosam av sig och har nyligen gått ner 10 kg så det kanske framstår som okänsligt/oförskämt att ta med sig riktiga sötsaker? =P
Hjärnan har nu gått igång igen. Nu har vi bestämt tid, och det blir hos honom direkt han kommit hem från jobbet på kvällen. Oerhört svårt att avgöra vad vi ska "göra" men han hinner ju inte direkt laga middag innan jag kommer så nu förutsätter jag nästan att det inte blir det. Jag kände att det var alldeles för oförskämt och burdist att fråga om jag får mat ???????? Så då tänker jag att det kanske blir lite over The top att ha med hela presenten jag köpt (vin, kex, ostar, marmelad)? Kanske bara ska ta med vinet med en rosett om halsen (som min kompis menade signalerade att det då var en present, inte att vi skulle dricka den under kvällen)? Tankar på det? ????
Känns så rättframt och sniket tycker jag! ???? Men det är klart, jag skulle ju kunna fråga lite försiktigt om jag ska komma hungrig....?
Som vanligt läser folk in mycket mer här än vad som behövs. Jag har inget emot om det blir sex, tvärtom. Jag är inte den som är den. Om han tänker likadant så fine! Jag är inte lika stressad som bör jag skrev trådstarten, men som tidigare har påpekats så är det såhär jag funkar i de flesta lägen när det sätts lite press - jag tänker på alla detaljer och vill att allt ska vara perfekt. Och ja, jag tänker att han spelar i en annan liga men det innebär inte att jag redan är kär. Jag är snart 40 år och har varit med om en del i mitt liv jag med vilket har gjort mig både luttrad och klok. Frågorna handlade om vad jag skulle ha på mig och vad jag skulle ta med. Kläderna är redan avklarade, men presenten känns fortfarande inte lika solklar. Hoppas nu att folk kan hålla sig till temat och kanske sprida lite pepp istället för att klanka ner på min förmodade naivitet och att jag mest är dum i huvudet (underförstått).
Ja ok då gör jag så. Kändes lite too much att komma med en hel korg med delikatesser plötsligt :pJag ber om ursäkt att jag röt ifrån så, då förstår jag. Tack för tipset, en flaska vin får det bli! :)