Har terapi el dylikt hjälpt någon man?
Jättesorglig situation ni hamnat i. NI har ju verkligen tagit i det och varit flitiga och ändå ingen förbättring.
Hur är er kommunikation i övrigt? Fysisk beröring (ickesexuell ömhet)?
Tänder din man på dig, är tillräckligt attraherad? Hur var det i början av ert förhållande? Ni har ju bara varit ihop i 3 år och borde ju kunna ha ett fantastiskt sexliv ännu och vara nästan nykära.
Jag tror att en stor förutsättning för att terapi ska funka är att man vill själv och får bra kemi med terapeuten. Men det kan ju verkligen vara så att din man har väldigt låg sexualdrift även om han inte är helt asexuell. Detta är ganska vanligt. Många har svårt med känslomässig intimitet som påverkar det fysiska samspelet, och andra klarar bara ha sex när de är nyförälskade eller känner sig väldigt trygga. Människan är en komplex varelse. Om han hade lågt libido redan i början av er relation alltså ville ha sex ganska sällan eller tog lika få initativ, då kan det tyda på fysiska låsningar/hämningar, bristande attraktion eller låg drift, om inte mediciner eller annan ohälsa kan förklara det. Hur har hans sexliv sett ut innan dig?
Kanske ni ska köra helt sexfritt ett tag så att kraven försvinner och endast ge varann massage och avslappningsberöring? T om förbjuda beröring av genitalierna. Sånt kan vara effektivt!