Hatbrott mot svenskar, Sveriges Radio vågar skriva om detta, varför?
Idag 2020-02-25 P1 Morgon och förra vecka Studio Ett har man tagit upp om invandrarbarn som rånar svenska barn. När de rånar svenskar säger de nedsättande saker, säger att de hatar svenskar och att de kommer ta över. Säger ord som jävla svennar och förnedrar svenska barn genom att kissa de i ansiktet.
Detta har tidigare bara alternativ media skrivit om och Sverigedemokraterna har pratat om detta problem. Det har självklart lett till att etablerad media tigit om det.
Vad blir konsekvenserna av att public service tar upp detta? Det är som att erkänna att Sverigedemokraterna hade rätt. Hade det varit bättre att fortsätta tiga?
Det är förfärligt med rån och förnedring men inget nytt. Svenska nationalister kissade på offer i syfta att förnedra dem redan å 80-talet:
"När två iranier strosade ned till helikopterplattan i Gamla stan i Stockholm på våren 1987, överfölls de, misshandlades och sparkades ned i vattnet. När ett av offren vädjade för sitt liv - han kunde inte simma ? öppnade ett skinhead gylfen och urinerade på honom"
https://expo.se/arkivet/2003/04/vem-%C3%A4r-det-som-m%C3%B6rdar-v%C3%A5ra-barn
En av artisterna i Jimmy Åkessons popband Bedårande Barn är dömd för sexuellt ofredande efter att i en glasskö på Gröna Lund antastat två flickor, 14 och 16 år gamla och frågat dem om han fick kissa på flickorna. Sångaren i Åkessons popband tog även fram sitt könsorgan och tryckte det mot en av flickorna. Händelsen verkar inte bekymra Jimmy som fortfarande uppträder med artisten.
https://expo.se/2016/12/sd-duckar-fr%C3%A5gor-om-kritiserade-artister