Inlägg från: Anonym (Lita inte på barnmorska) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Lita inte på barnmorska)

    Snippan efter förlossning

    Anonym (Hmm) skrev 2020-05-14 16:53:25 följande:

    Förstår att det känns oroande men - är inte många dagar sedan du klämde fram ett bowlingklot typ så det kanske tar lite tid för att saker och ting ska "hitta tillbaka".

    Dessutom - om du verkligen undrar över detta - kontakta en barnmorska!!

    Sök INTE svar på ett forum som detta, här är fullt med allt från semi-proffs till muppar.


    När det gäller just detta ämne så finna det anledning att fråga på forum då barnmorskor har dålig kunskap och avfärdar det mesta med att det inte är någon fara.

    Men i ts fall. Det har gått så pass kort tid att det är svårt att säga något ännu. Får du tyngdkänsla så är rådet att anstränga dig mindre. Alltså gå bara så långt du kan utan att du får denna känsla
  • Anonym (Lita inte på barnmorska)
    Anonym (Hmm) skrev 2020-05-14 21:46:23 följande:
    Hur har jag fel?
    Kan just du svara på frågorna som hon har?
    Är det gynekologer i tråden så ska jag absolut lyssna till dem.
    Man går ju inte till en bilmek om man har fel på Musse och inte till en gynekolog om man vill byta tändstift liksom ...
    Tyvärr finns stor inkompetens bland barnmorskor och gynekoloher och i många fall kan man därför ha nytta av att fråga i forum för att bli lotsad till kompetenta yrkesutövare för att kunna få rätt hjälp
  • Anonym (Lita inte på barnmorska)
    Anonym (Hmm) skrev 2020-05-14 22:04:43 följande:

    Så - du menar att barnmorskor och gynekologer är inkompetenta och/eller väldigt illa utbildade???
    Skrämmande i så fall!!!


    Jag menar att så är fallet gällande skador efter förlosssning ja. Googla gärna på #alltserfintut eller bb-krisen. Läs artiklar med Eva uustal och Gunilla Tegerstedt, de främsta inom området. Du kommer då få en bild av den stora inkompetens som finns och hur många fås söka sig till ett tiotal gynekologer innan framfall konstateras.
    Det betyder inte att alla är inkompetenta. Men tyvärr finns det stora kunskapsbrister hos väldigt många.

    Och ja det är skrämmande. Inte skrämmande att jag menar att det är så utan skrämmande hur stor inkompetensen faktiskt är
Svar på tråden Snippan efter förlossning