Läget på förlossningen (Sthlm) just nu?
Födde för 7 veckor sen. Hade skrivit in mig på BB Stockholm, bor norröver. Var på Aurora samtal på BB Stockholm och det var skyltar överallt med corona info. De ville att man skulle åka hem efter 6h men partnern fick vara med.
Vi blev dock skickade till BB Södertälje och även om det blev jätte jobbigt och stressigt när jag fick beskedet, av en stressad otrevlig sköterska på BB Stockholm... Så sjukt dåligt av dem. Jag var förstfödeska men det var fullt så det hade inte spelat någon roll om det inte var så.
Hon fick det att låta som om jag skulle vara tacksam för att hon fixat en plats på ett annat sjukhus bla... Hade ett snabbt förlopp på totalt 12 h från första klänningen öht.
Men trots detta blev det super bra.
BB Södertälje är guld. Härliga människor som man träffade på födseln men även på BB sen. Toppenbra mottagande, min sambo fick vara med hela vägen. Vi fick stanna så länge vi ville.
Jag kollade med BB Stockholm på Facebook när det närmade sig bf vad som gällde så gör det ni med.