spetshatt skrev 2020-06-28 16:49:42 följande:
Ja verkligen, det håller jag med om. Men tråden handlar om daltarkärringar nu! Diskutera ämnet ist.
Medberoende verkar vara mer av någon otydlig låtsasdiagnos för att ta ifrån människor sitt eget ansvar för sina egna liv , utifrån det lilla jag läst .
Att vara medberoende bör ju isf uppdelas i 2 kategorier:
Där ena gruppen består av barn/ungdomar , eller människor på t ex den ryska landsbygden som inte kan fly sina kvinnomisshandlande alkoholist svin till män pga ekonomiska/sociala faktorer, som kvinnan själv inte kan få för. Detta är ju något slags tvångsmedboroende, och det är sådant folk borde bry sig om.
Och inte vuxna människor som själva har ett missbruk men har för låg moral för att bryta, eller ta sig ur en destruktiv relation de lever i, så tycker jag varken man kan skylla på missbruket, ekonomi eller något annat. Det finns inget som de är medberoende i !!!!!!
De får ju själva ut Nånting av det, frågan av vad??
Vad får de ut av att dalta med de drägg de väljer att "ta hand om " och leva tsm med ?
Är det någon slags "kvinnlig" instinkt /behov de försöker få utlopp som är helt felplacerad? Det skulle rimligen kunna vara något liknande som utgör denna nyupptäckta diagnos? Vad bör med göra med dessa kvinnor isf som säkert utgör en majoritet av alla med med den hör typen av problematik? Nån slags hjälp behöver det ju
Dålig självkänsla eller självförtroende, kanske. Kvinnan tror inte att hon kan få något bättre och gör allt för att inte bli lämnad. Väldigt enkelt för kvinnan att bli utnyttjad.
Kvinnan har fastnat i något tunnelseende där hon inte längre ser hela bilden, som andra ser.