Inlägg från: mari123 |Visa alla inlägg
  • mari123

    Hur lång tid tar det er att städa hemma? Jag gör inget annat!!

    MrsB6 skrev 2020-06-28 09:15:41 följande:

    Hur mycket tid lägger ni ner på städning? Vad ingår i det och hur stort bor ni?

    Jag städar typ 3-4 timmar varje kväll inklusive småplocket som kanske inte ska räknas och vi bor i ett litet hus på ca 150 kvm.. tror en stor del av problemet är att vi har alldeles för många människor och för många prylar på en för lite yta. Fattar inte hur det kan bli så här och vi har ändå inte fläckfritt.


    ......HUR många är ni i hushållet?
  • mari123
    Anonym (Lilly) skrev 2020-07-06 22:32:17 följande:

    Jag bor med två barn i en liten lägenhet och även fast det är litet finns det mycket att stöda ofta.Tvätten,alla fläckar ,golven ,damma,rensa kläder.Det är trist att städa.När slipper jag det.


    Jag bor i en trea i sällskap med min katt och jag skulle kunna städa hela dagarna. Allt hänger ju på var man lägger ribban. Jag är noga med kök och disk och håller rent på bänkarna. Det känns viktigt. Badrummet är jag relativt noga med också,  men kisse sprätter strö runt sin låda och jag kan ju inte dammsuga tre ggr om dagen
Svar på tråden Hur lång tid tar det er att städa hemma? Jag gör inget annat!!