Inlägg från: rymdkram |Visa alla inlägg
  • rymdkram

    Bära badrock = white trash?

    Jag och min pojkvän som har varit tillsammans i 1 år och 8 månader har det väldigt bra ihop och jag älskar honom över allt annat. Ganska sent i relationen så erkände han dock för mig att han har väldigt svårt för att jag har och använder mig av en badrock då jag har duschat.

    När jag påtalade att jag ville köpa en ny så blev det en vild diskussion. Han förstår inte varför man inte bara kan torka sig på en handduk å sen vara torr istället för att gå runt i badrocken och blöta ner möbler och dylikt. Han tycker även att det känns white trash att ha på sig badrock?


    Ifall vi ska flytta ihop och det ska funka mellan oss så verkar det nästan som att jag måste ge upp min badrocksanvändning... Jag tror inte han kommer kunna leva med att jag har badrock på mig. Jag vill inte att han ska tycka att jag är white trash..


    Vad tänker ni? Ska jag stå på mig? Överreagerar jag?

  • Svar på tråden Bära badrock = white trash?
  • rymdkram
    Anonym (H) skrev 2020-07-02 05:46:58 följande:

    I Båstad och Torekov är det status med badrock, helst ska den vara så sliten som möjligt. Man ser ofta folk ute på byn med badrock, efter/före morgondoppet på väg för att t ex köpa frukostfrallor.

    Klart du inte ska blöta ner möblerna, men det tror jag knappast du gör. Man torkar ju sig med handduk innan man tar på rocken, eller hur? Annars skulle man ju fortfarande vara sjöblöt om benen och håret t ex.

    Fortsätt du med badrock, meddela typen att du inte blöter ner. Låter som något han hört av sin mamma.


    Är inte själva funktionen med badrock att man just ska torka sig på den? Den är ju gjord av frotté.


    Tycker inte den brukar bli sjöblöt direkt, men vissa partier av den kan bli lite blötare än andra, så de är klart att möblerna kan bli lite småfuktiga av den.

Svar på tråden Bära badrock = white trash?