Inlägg från: Anonym (Anonym) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Anonym)

    Hjälp dåligt resultat vid kub

    Vad tråkigt att det inte kändes som någon bra upplevelse! Förstår att det måste kännas jobbigt för dig.

    Men 1/500 är säkert ingen fara! Det innebär att det är 99,8% sannolikhet att ditt barn föds utan kromosomavvikelser.

    Jag gjorde också KUB idag och även hennes journalsystem låg nere. Så kanske gäller hela Stockholms län?

    Gällande hjärtat och näsbenet... Min barnmorska förklarade att man vid detta ultraljud bara gör en mer överskådlig kontroll av anatomin då allt fortfarande är så litet och inte helt utvecklat. Sedan vid RUL kontrolleras detta och göra en noggrann bedömning.

    Hon sa, här är ögon, näsa, mun och där ser du hjärtat slå.

    Hon sa även ?Det som kan ta lite tid är att mäta nackuppklarningen?

    Så KUB är ju framförallt till för att utreda de olika trisomierna, så att du inte har felaktiga förväntningar.

  • Anonym (Anonym)
    emmy87 skrev 2020-07-23 19:45:48 följande:

    Var oxå på kub idag och fick dåliga resultat. Frågade om blodprov men min läkare sa att det redan är tagit och inräknat i risken så slutade med att jag fick göra moderkaksprov så nu får man vänta 1-2 veckor på de :(

    Typiskt med corona att inte sambon fick följa med var så chockad o ledsen att jag inte uppfattade vad hon sa :(


    Jag beklagar!

    Vilket värde fick du?

    Du blev inte erbjuden att göra nipt?

    Tycker du ska ringa din barnmorska imorgon, så att du får prata ut om detta och kanske lite mer hjälp att förstå.

    Ta hand om dig!
  • Anonym (Anonym)
    presente skrev 2020-07-23 20:03:00 följande:

    Ja, det kanske är så att jag hade felaktiga förväntningar på vad för slags information jag skulle få. När jag läser här i forumet så känns det som att alla ändå fått information om hjärtrytm och näsbenet.

    Jag förstår inte heller hur trisomi 21 kunde vara 1:500 medan trisomi 13 och 18 var 1:20 000.

    Det känns bra att veta att det inte bara hennes dator som inte kunde få fram journalen och jag är glad att ni ändå verkar blivit bemötta av bättre barnmorska än jag. Hon var så himla vag. Jag tror inte att jag gick ett enda rakt svar av henne och när jag försökte titta på skärmen för att förstår så typ blev hon skrämd. Hon ville typ inte att man skulle komma nära varken henne eller skärmen kände jag hela tiden. Säkerligen pga Corona men jag känner bara jag har aldrig blivit så dåligt bemött. Jag tror inte hon själv visste vad hon gjorde. Under hela under sökningen sa hon ingenting som kändes positivt. Jag fick typ prata fråga frågor för att förstå vad hon ens gjorde och ändå fick man inget svar.

    Jag höll på gråta mot slutet för att jag blev frustrerad för att jag inte fick något tydligt svar. Och ja kände typ att hon tyckte ja va larvig och typ hån log! Aldrig varit med om detta. Hon va typ i samma ålder som jag man kan ju tro att någon skulle vara mer förstående.

    Jag sa mot slutet men 1;500 är inte låg risk för min ålder. Då sa hon vi kan tvär inte erbjuda dig något mer utan läs på om nipt.

    Kan jag fråga vad fick du för resultat?


    Vad jag förstod det så är det Trisomi 21 som hänger på hur bred nackspalten är. De andra triosomierna har andra mätpunkter.

    Måste vara superjobbigt att bli bemött så :/ Gör ju att man säkert blir mer stressad och glömmer ställa alla frågor man ville.

    Ring din barnmorska imorgon och hör vad hon har att säga.

    Försök sedan att sova gott inatt, för trots allt är det fortfarande väldigt liten risk att barnet har någon avvikelse. Tror det kommer gå bra för dig!

    Jag fick bästa tänkbara på alla trisomier. Vilket självklart känns hur bra som helst och lugnande. Dock finns ju fortfarande andra risker kvar som kanske upptäcks vid rul. Men nu måste jag tillåta mig att slappna av och njuta litegrann
Svar på tråden Hjälp dåligt resultat vid kub