Inlägg från: Anonym (B2) |Visa alla inlägg
  • Anonym (B2)

    Min mamma vill bo i husvagn året runt

    Anonym (kvinna) skrev 2020-07-24 09:11:52 följande:

    Min mamma är i planeringsstadiet just nu för att sälja sin lägenhet och köpa en husbil att bo i året runt! Hon har velat göra detta i iallafall 15 år och nu är hon äntligen på gång! På sommaren har vi planerat att "byta boende" så att hon tar vårt hus några veckor och jag och min familj tar husbilen och drar på semester. 

    Kan absolut tänka mig att göra samma sak när jag blir pensionär och inte har några måsten eller tider att passa.


    Problemet med husbilar är att efter 15 år så är de rätt slitna och kostar en hel del i underhåll. Då står man där med kostnader och inget kapital.

    Fast det är en lockande idé! Ha bara en realistisk budget, och planera för den dagen då husbilslivet tar slut.
  • Anonym (B2)
    Anonym (J) skrev 2020-07-24 17:52:22 följande:
    Varför skulle man stå där utan kapital? Någonsin hört talas om att spara pengar? 
    Läste du klart mitt inlägg? "Ha bara en realistisk budget, och planera för den dagen då husbilslivet tar slut."

    Om man lägger i princip alla lägenhetspengarna på en husbil så måste man inse att det är konsumtion och inte en investering (vilket en stuga vore).

    När man tröttnar på husbilen av en eller annan anledning så kan man stå där utan kapital till ny lägenhet, och som pensionär är det inte lika lätt att få lån.
  • Anonym (B2)
    Anonym (J) skrev 2020-07-24 19:18:14 följande:
    Man kan stå där med kostnader och inget kapital även om man skulle bo i ett hus. Dvs, om man konstant svävar utanför sina inkomster. Har inget med husbil att göra. 
    Hus behåller värde på ett helt annat sätt än husbilar - det är den stora skillnaden. Huset är tillgången, en gammal sliten husbil är ingen tillgång.


  • Anonym (B2)
    Anonym (Soligt) skrev 2020-07-24 20:56:27 följande:
    Vi har ägt sammanlagt 3 husvagnar och 2 husbilar - alltid sålt för ca 20% mer än vi köpte för. Det gäller att inte köpa en ny från fabrik så att säga, för då går man inte plus. Annars har vi alltid gjort det!
    Men då har ni inte haft de så många år antar jag? Och kanske inte heller som bostad, då de slits klart mer då.

    Min lägenhet sålde jag för den delen med 300% vinst.
Svar på tråden Min mamma vill bo i husvagn året runt