SÄG NEJ TILL MAXIMIVÄRDEN FÖR VITAMINER OCH MINERALER
Jag tycker det är självklart att man inte får lura någon med vilseledande marknadsföring. Konsumenten måste upplysas om vad som är RDI och inte förespeglas att det finns hälsovinster som inte baseras på vetenskaplig kunskap med att ta höga doser vitaminer.
Men jag har svårt att se vilken nytta ett utökat förbud skulle ha. Det är ju knappast så att det vimlar av vitaminskadade människor i Sverige. Några få vitaminer kan innebära reella hälsorisker att överdosera, t.ex. A-vitamin, men många är ju vattenlösliga och försvinner ut med urinen, så man undrar vilket problem som ska lösas med ett förbud.
Det här är dock en del i en större trend i samhället att receptbelägga eller på annat sätt begränsa inköp av mediciner och kosttillskott som tidigare kunnat köpas fritt, t.ex. Voltarén, Alvedon osv.