• ratatiti

    Sola solarium i vecka 35?

    Hej!
    Jag har under mitt liv solat solarium någon gång vid speciella tillfällen då jag tycker det piggar upp och får mig att känna mig fräschare, då alltså bara ett par tre gånger om året. Nu är jag gravid i vecka 35 och har inte solat under graviditeten alls. Känner mig lite sugen på att göra det nu inför tiden som väntar. Vad tror ni om det, är det ok? Någon som solar/solat under graviditeten och även så pass långt gången som jag är?
    Vet givetvis att solarium rent generellt inte är superhälsosamt men tror personligen inte att någon enstaka gång är särskilt farligt.
    Kram!

  • Svar på tråden Sola solarium i vecka 35?
  • ratatiti
    Trippelmamma76 skrev 2020-09-24 22:31:16 följande:

    Risken är stor för pigmentsförändringar som inte går bort så jag hade låtit bli.


    Har ju iofs solat utomhus hela sommaren utan att råka ut för en enda pigmentfläck, så solarium borde väl inte vara någon större skillnad på den fronten?
  • brallison
    ratatiti skrev 2020-09-24 22:40:24 följande:
    Har ju iofs solat utomhus hela sommaren utan att råka ut för en enda pigmentfläck, så solarium borde väl inte vara någon större skillnad på den fronten?
    Det vet man aldrig - det kan förändras från dag till dag.
  • Linhan89

    Är du ute efter ljuset för att pigga upp så finns särskilda ljusterapirum, tom i våran lilla tätort med 4000 invånare och tolv mil till närmsta stad har ett sådant. Det är mycket mer hälsosamt och kostar i regel inte många kronor !

  • Maddiieee

    Jag fick pigmentfläckar ett år efter graviditeten. Inte superläckert med mörka fläckar i pannan.

Svar på tråden Sola solarium i vecka 35?