Hjälp. Något är fel hos sambons ex
Om ens hälften av detta är sant så ska självklart din man driva detta via advokat och begära enskild vårdnad, boendet och mamman enbart ha begränsat umgänge.
Är pappans ens någon bra förälder själv, om han känner till detta och berättat för dig för flera år sedan, men inte mer aktivt försökt göra något? Nu låter det på din beskrivning som om barnet mest "råkat" hamna på heltid hos er för att det är en utredning, inte för att pappan aktivt tagit tag i detta?
Nu skriver du att barnet bor hos er och att utredning pågår - bra! Det finns BUP-kontakt - bra! Detta betyder ju att situationen har fångats upp och att arbete pågår.
Eftersom utredning pågår så behöver du inte anmäla själva just nu, men kan förstås göra det om du vill. Men ert hem utreds ju också i pågående utredning, för man utreder barnets situation, inte mammans.
Om du inte orkar bo kvar - det är en helt annan historia, det gör du givetvis precis som du vill med. Nu måste pappan stå upp för sitt barn!
Soc kan inte direkt bestämma heller - det är oerhört viktigt att veta. Jag läser otaliga trådar tex härinne där folk är besvikna och tycker att soc inte gör något, men har föräldrar gemensam vårdnad så kan soc enbart utreda och sedan säga vad de anser (tex om de anser att barnet borde bo hos pappa enbart, och att mamman behöver någon form av stöd själv), men sedan är det upp till föräldrarna att komma överens. Skulle mamman vägra detta, så kan inte soc bestämma. Då måste pappan gå via tingsrätten i en vårdnadstvist.
Om båda hemmen anses ha brister, då kan Soc tex bestämma om LVU, men det ska mycket till.