CairoCarro skrev 2020-11-20 22:20:16 följande:
Ja, jag tog alla hormonprover i augusti pga missfall i juli, och av någon anledning så berättade inte mottagningen att mitt DHEA var förhöjt. Senare i augusti testade jag att ta lite olika örter som indirekt kan öka DHEA, eftersom jag trodde att allt var fine, och resultatet blev utebliven ägglossning, mellanblödningar (vilket jag annars aldrig har) och en cykel som gick från 28 till 35 dagar.. Det fortsatte så i några månader och det är först nu som det börjat räta till sig, och då tog jag ändå bara örterna i typ 10 dagar då jag kände att det satte mig ut balans. När jag bytte mottagning i oktober så bad de om att få alla provsvar från den förra klinken och det var då vi såg att mitt DHEA var över gränsen redan i augusti, men det är ännu högre nu såklart. Riktigt segt..
Jag tar också Q10, dock bara 400mg om dagen. Köpte de med 30mg i Sverige (bor i USA) men läste om studier sedan där man gav 600mg till deltagarna så jag trappade upp. Jag har dock inte lägre AMH än normalt och tar de mest för att försöka maxa.. man vet ju aldrig liksom.. Vilka mer tillskott tar du? Går du till någon klinik som kan hjälpa dig tyda resultaten?
Beklagar ditt missfall:( Hoppas du får ordning på det hela:) Har du barn sen tidigare? Och hur gammal är du, om jag får fråga:)?
Tyvärr tycker jag inte att jag blivit så bra bemött av gyn, får mest ?ingen idé, ge upp? pga värden och ålder. Jag kan förstå att de vill att man ska ha realistiska förväntningar, känner bara att jag skulle vilja ha hjälp med hormoner etc innan jag ger upp allt. Har tyvärr blivit så att jag drar mig för att kontakta någon för jag orkar inte få ?förklimakteriet , äggdonation, dåliga värden? etc slängt i ansiktet om och om igen. Jag vet liksom redan allt det så jag vill bara få hjälp med det som ev kan förbättra. Och eftersom mina värden är så dåliga är ju inte fertilitetskliniker, ivf etc aktuellt, mao svårt att hitta nån som vill hjälpa.
Så jag får göra vad jag kan själv till att börja med. Här är de vitaminer jag äter:
D-vitamin
Omega-3
Magnesium
Q-10
Inositol
Folsyra
Zink
Har läst att en kombination av inositol, folsyra och melatonin används mycket i Spanien så funderar på att lägga till melatonin.
Efter jag fått testresultat får jag se om Dhea och progesteron ska läggas till.
Försöker dra ner på kaffet (klarade mig på 1 kopp igår med lite kamp). Gillar ju cola zero som jag brukar dricka på helgen men det får väl också ryka nu. Alkoholen dras ner på men tror det är väl optimistiskt att tänka att jag ska dricka noll.. speciellt eftersom jag antagligen kommer få hålla på med detta ett tag:(