Dhea/prasteron
Med åldern så sänks nivåerna av progesteron som är så viktigt för fertilitet så tillskott utav det skulle jag absolut lägga till. En läkare kan skriva ut recept på det OM de går med på det (mycket diskriminering för 40plus som vill bli gravida), tyvärr ganska dyrt om man inte får det recept.
Skulle nog skippa omega 3 och sådant som inte är nödvändigt för att bli gravid. Ju starkare kroppen är desto mer kan kroppen också motarbeta en graviditet. Finns en viss anledning till varför vissa som har ett starkt immunförsvar tagit kortison för att göra kroppen en aning svagare och därmed större chans för graviditet. Se bara Charlotte Pirelli som ett exempel. Jag blev te x gravid 43 års ålder med ett superlågt amh när jag hade sovit förfärligt flera nätter på raken.
Däremot D-vitamin, Q-10 skulle jag lägga till för att förbättra äggens kvalité men resultatet tar dock några månader innan den märks enligt studier.
Ett annat tips är att ta 1 tablett av trombyl 75 mg vid ägglossning och sen dagligen tills det blir ett plus på stickan. Ev fortsätta med det även efter plusset. Trombyl kan göra miljön i livmodern mer gynnsam för graviditet då blodet blir något tunnare och mindre risk för blodproppar.
Dra ned rejält på kaffe och koffein, Max någon kopp om dagen. I USA te x dricker de enbart koffeinfritt vid gravidite. Finns Coca cola cero utan koffein :)