Inlägg från: klyban |Visa alla inlägg
  • klyban

    Regeringens el-fiasko

    Tom Araya skrev 2025-05-07 22:11:12 följande:
    Frågan är snarare vad den ska ersättas med?

    Om du bryr dig så tar du reda på detta, kom ihåg detta hittar du inte i kaninhålmedian.

    Jag bara gav ovärderlig information för frågan, är det nått fel med det?


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Tom Araya skrev 2025-05-09 06:12:37 följande:
    Regionens vätgasdröm kraschade ? nu säljs bussarna ? Gefle Dagblad

    Jaha?
    Är det skadeglädje igen att de inte kan göra klimatet denna tjänst det skulle bli?


    Men nått säger mig massor av vätgasbilar och bussar kommer rulla på våra vägar senare, det handlar endast om att fixa tekniken och göra det billigare.


     


    Och skulle man lägga sig ner och dö bara ny teknik är dyr, så hade vi aldrig kommit ur grottorna än mindre ha ett högteknologiskt samhälle.


     


    Hur kan du inte veta om såna här saker, dock det mest komiska är att se din skadeglädje att bra saker inte fungerar än.
    Det är faktiskt riktigt fascinerande att se, och även komiskt att se då det har inget med el eller regeringen och göra.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Tom Araya skrev 2025-05-11 10:12:47 följande:

    Före valet såg Tyskland ut att kanske vända i kärnkraftsfrågan, men nu verkar det ändå bli fossila bränslen som får kompensera för de förnyelsebara kraftkällornas brister.

    Kanske är det tiden som avgör, att man anser att detta dragut ut för länge och att man måste få fram lösningarna snabbare än vad det tar att bygga kärnkraft.

    Trots löftet: Tyska ministern säger nej till kärnkraft


    Så minskad energiinköp som inte är gröna energikällor tror du inte har med saken och göra?
    Undrar då den är betydande.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Tom Araya skrev 2025-05-12 11:16:40 följande:

    Nya krav slår hårt mot väderberoende kraftslag. Kan du inte leverera enligt överenskommelse bötfälls bolaget. Att gå med vinst blir nu ännu svårare för vindkraften.

     Svenska vindkraftverk akutstänger ? ?alla kan gå i konkurs?


    Rätt komiskt man får se en "källa" som pratar om större tidningar, och sen är det kliniskt rent ifrån länk till den i artikeln.


     


    Det är så man tror att de inte vill att man ska titta på den.
    Och det ställer bara en fråga och varför är det så, är det något de inte vill man ska veta om i sammanhanget.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Tom Araya skrev 2025-05-15 12:45:38 följande:
    Den gröna omställningen under lupp ? med Magnus Henrekson

    Vad får Sverige egentligen ut av den gröna omställningen? Den populära återkommande gästen Magnus Henrekson ? professor i nationalekonomi är tillbaka för att återigen ta upp frågan om den gröna omställningen och särskilt vindkraftsfrågan som nu ser ut att byggas upp på nytt i Sverige. Henrekson ifrågasätter logiken bakom miljardrullningen till vindkraft, vätgasstål och nya gruvor och menar att besluten ofta saknar affärsmässighet och helhetsperspektiv. ?Det verkar inte spela någon roll vad det kostar ? bara att det är grönt? säger han. Vi pratar om vad som driver utvecklingen, hur politiska mål formar forskningen och varför kommuner och skattebetalare riskerar att bli sittande med notan. Ett avsnitt som ställer de svåra men nödvändiga frågorna ? oavsett var du står i debatten.

    Intressant att du inte lärt dig än att vätgasstålet är som planerat och den andra väntar på en fyndighet.


    Men såklart, kom på detta är kaninhålslmedia, och där är man inte intresserad av viss fakta.


    Det mest komiska att vara emot co2-fritt stål, undrar vad det är om.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Rataxes skrev 2025-05-16 09:51:22 följande:
    Antar att dom handlat för egna pengar, eller tror du att de gör på såssevis, med stulna pengar?

    Trodde att "rädda världen" var överordnat allt annat i tokvänsterns värld...

    Trollvänsterns samordnade attack i urval:

    Så du försöker inbilla dig whataboutism skulle hjälpa denna korruption som är avslöjad?


    Berätta gärna hur du inbillar dig det skulle ändra något för den korrupta högerregeringen?
    Som du vet, detta är inte första gången vi ser detta av dom Solig


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    Tom Araya skrev 2025-05-16 10:35:28 följande:

    Kopierat från Facebook:


    Att höja elpriset i norr hjälper ingen. Regeringen borde lösa de verkliga problemen så vi blir av med elområdena istället!
    Igår släppte regeringen sin nyhet om att man vill slå ihop alla elområden. Självklart ska målet vara att vi ska ha samma pris i hela landet, men ska det uppnås på byråkratisk väg leder det främst till högre priser i norr. Målet ska ju vara konkurrenskraftiga priser i HELA Sverige, inte höga priser överallt som regeringens förslag leder till.
    Det finns tre grundproblem:
    ⚡Södra Sverige producerar för lite el.
    ⚡Överföringskapaciteten inom Sverige är för dålig.
    ⚡Tyskland är inte indelat i elområden.
    Inget av problemen hanterar vi genom att sudda ut gränser som ju faktiskt beror på att vi har fysiska hinder. Ebba pratar ofta om "fysikens lagar", well, här är ett utmärkt exempel på det, ändå vill Tidö i sann populistisk anda försöka sig på idéer som inte löser det underliggande problemet.
    Lösningarna är tämligen enkla.
    1) Bygg el elproduktion (och effektivisera) rejält i södra Sverige. Då sjunker det glapp som idag finns mellan produktion och konsumtion (som driver upp priserna). Här har regeringen gjort tvärtom. Man har stoppat havsvind, säger nej till landvind lokalt, fördyrar solel och slopar målet om energieffektivisering.
    2) Bygg ut överföringskapaciteten. Det ligger 65 miljarder hos Riksgälden som redan är insamlade i s.k. flaskhalsintäkter från södra Sveriges elkunder. Använd dem. För att bygga ut anslutningar till ny elproduktion och för att öka överföringen inom landet.
    3) Danmark stämde Sverige för att vi orsakade dem problem, vilket ledde till elområdena. Samma problem orsakar Tyskland Sverige. Det är dags att sätta hårt mot hårt, det finns tydliga förslag på hur Tyskland borde delas in, men de vägrar. Nu är det dags att stämma dem. Då skulle priserna sjunka radikalt eftersom Tyskland, likt Sverige har överproduktion i norr och vi skulle då snarare importera billig tysk el ibland snarare än dyra priser ofta.
    Slutligen:
    Om bara några år kommer norra Sverige, enligt prognoserna, ha högre elpriser än söder (med tanke på alla industriprojekt). Att då försöka sänka priserna i söder genom att slå sig ihop med norr är en mycket kortsiktig lösning som mest låter bra inför valet. I längden riskerar det tvärtom att bli värre. De underliggande problemen löses inte och när priserna vänder geografiskt lär det inte bli lika kul.
    Läs gärna artikeln jag och Emma skrev i Di häromdagen.

    En enda sak jag tänkte på när jag hörde detta av den inkopetente busch.


    Och det var hur skulle norrland gilla att betala betydligt mer för elen än nu.


    Och om man skulle tro på valet så var dessa viktiga, men TYDLIGEN inte längre.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
  • klyban
    KillBill skrev 2025-05-16 23:14:28 följande:

    Du kanske aldrig har arbetat i ett börsnoterat bolag, men det har jag och där är det välkänt att handel med aktier baserat på insiderinformation är ett allvarligt brott (med fängelse i straffskalan).

    Därför är det självklart helt år helvete att minister efter minister i den SD-styrda M/KD/L regeringen som är satta att tjäna allmänheten, utnyttjar sin position för personlig vinning.

    Det  handlar inte bara om brott mot lagen,  det är en form av korruption.  Politik är en förtroendebransch och jag kan inte tänka mig att särskilt många längre har förtroende för dessa lirare..


    Mycket fascinerande att du får en tumme ned och när du bara påpekar vad som skett och att det är riktigt svårt olämpligt.


    Men förvånar mig inte heller, då vi har en del som försöker inbilla sig att deras egna politiker aldrig någonsin kan göra brott, oavsett hur övertydligt det är.
    Men det är också fascism, och där man anser egna brott inte existerar, och fantiserar ihop brott för sina politiska motståndare.


     


    Och man kan bara dra en slutsats av det också, och att de är helt okey med att de gör olämplig aktieaffärer och den korruption som följer.
    Och en annan ser detta som svårt olämpligt oavsett vem som gör det, politiker på var sidor eller vem som helst annan som utnyttjar information som är begränsad för sin egen vinnings skull.


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
Svar på tråden Regeringens el-fiasko