Inlägg från: Daimstruten |Visa alla inlägg
  • Daimstruten

    Acceptabel storlek på barnrum?

    Är nyfiken på vad ni tycker är en acceptabel storlek på barnrum. Vårt lilla hus har två rum på övervåningen som båda är ca 16 kvm som barnen har. I vårt förra hus var barnrummen betydligt mindre långsmala rum på kanske 10-12 kvm med störande lågt väggliv och snedtak som förhindrade att man kunde möblera hur som helst. Så här i efterhand kan jag nästan fundera på hur gamla huset hade funkat nu när barnen är tonåringar och har rejäla skrivbord med dator och 2-3 skärmar var samt 120-sängar.

    När jag roade mig med att kolla lite planritningar hos hustillverkare slog det mig att jag ogillar storleksfördelningen på rummen och då var ändå vissa hus rätt stora. Fanns ofta ett riktigt stort sovrum och sen två betydligt mindre alternativt ett stort, ett halvstort och ett jättelitet. Som vuxen spenderar jag bara tid i sovrummet när jag sover samt byter om så egentligen behöver jag inte så stor yta men bra garderobsutrymmen medan barnen spenderar mycket tid på sina rum och sen vill jag gärna att barnen har lika stora rum för rättvisans skull.

    Hur ser ni andra på storleksfördelningen mellan sovrummen? Vad tycker ni är lagon storlek på barn-/ungdomsrum?

  • Svar på tråden Acceptabel storlek på barnrum?
  • Daimstruten
    Anonym (Charlotte) skrev 2020-12-05 22:07:03 följande:

    Jag förstår vad du menar, jag har själv irriterat mig på samma sak. När vi letade hus så var nästan alla så som du beskriver med ett väldigt stort sovrum, ofta med ingång till en stor klädkammare. De andra rummen är små, varav ett långsmalt (så det inte går in en rejäl dubbelsäng) och ett kvadratiskt men pyttelitet. Med två mindre barn funkar det inte alls då det inte finns plats för leksaker och yta att leka. Vi föräldrar behöver inget stort sovrum men det måste ju få plats en stor dubbelsäng och gärna nån byrå. Så vi skulle behöva ta det stora sovrummet och så skulle en massa yta gå till spillo medan barnen inte skulle få plats i de andra. Vi hittade till slut ett hus med tre ungefär lika stora sovrum men det var inte lätt!


    Blev det ett äldre hus eller byggde ni nytt? Vårt är från 60-talet och är litet (117 kvm) men har ändå 3 sovrum som rymmer dubbelsäng och ett litet på 8 kvm men har å andra sidan ett pyttebadrum och köket rymmer inte köksbord för 6 pers utan att bli trångt men har matplats i vardagsrummet så man märker att man prioriterade annorlunda förr.
  • Daimstruten
    Anonym (Charlotte) skrev 2020-12-06 11:01:05 följande:

    Det blev ett äldre hus, 60-tal här med, men vi fick ge avkall på att ha tre sovrum på samma våningsplan vilket ju är det ideala med mindre barn som vi har.


    Lustigt. Samma här. Bara 2 sovrum på övervåningen, men våra barn var rätt stora när vi flyttade så det spelade ingen roll. Dom är nöjda med eget våningsplan.
  • Daimstruten
    hammarhajen skrev 2020-12-11 18:07:08 följande:

    Tja, 2-3 skärmar per barn och 120 cm bred säng är väl knappast normen för tonåringar. Runt 9 kvm känns som gränsfall om man har lyxen att välja, tänker jag. En 90-säng, ett litet skrivbord (med plats för EN skärm) och någon sorts förvaring för i alla fall en del kläder (underkläder, pyjamas, t-shirts etc så de kan klä sig rimligt täckande helt privat)


    Jag fick 120-säng när jag var tonåring i början av 90-talet. Inte var vi några lyxlirare direkt. Helt vanlig medelklass i radhusområde. Bodde sen i studentkorridor med 90-säng. Var ju katastrof med 90-säng. Går ju knappt att vända på sig.

    I dagsläget har inte vi nåt eget allrum för ungdomarna så dom sitter i sängen när dom har nån kompis på besök. Har ni andra ett eget allrum till barnen eller var umgås dom med kompisarna?
Svar på tråden Acceptabel storlek på barnrum?