Kirenaj68 skrev 2020-12-29 22:41:41 följande:
Gå till Elgiganten. De har en skrivare som heter HP Deskjet 3762. Den har AirPrint-funktion, så du kan skriva ut saker från mobilen med den om det skulle behövas. Kostar runt 640 kr. Du kan även kopiera och skanna med den. Rekommenderas.
De som heter "Deskjet" är bläckstråleskrivare.
Skriver man ut sällan bör man absolut ha en laserskrivare. En sådan tål att stå oanvänd i åratal och ändå funka när man behöver den. Tyvärr är de dyrare än motsvarande bläckstråleskrivare.
En bläckstråleskrivare som står oanvänd för länge får problem med torkat bläck som sätter stopp i skrivhuvudet. Vissa modeller försöker lösa det genom att göra "låtsasutskrifter" regelbundet för att mata fram "färskt" bläck, men det funkar bara om skrivaren är ansluten till ett vägguttag hela tiden.