Kunde man gå ut på kvällspromenader förr?
Jag är inte rädd vare sig när det är mörkt eller lite senare på kvällen. Det hade varit svårt för mig att leva här om jag var mörkrädd eftersom jag bor i norr och vi knappt har dagsljus den här tiden på året.
Jag har gångavstånd till jobbet och jobbar ofta kvällspass, på vägen hem går jag genom en park och även efter 23.00 så är det mest folk som rastar hunden som jag möter.
När jag var liten bodde vi i en liten by några mil utanför centrala stan och det var mycket obehagligare att röra sig utomhus där, särskilt på vintern, det kunde vara långt mellan husen och gång och cykelvägarna var rätt ensliga. Nu när jag bor mer centralt där det i princip alltid är lite liv och rörelse ute, bilar som åker förbi osv, så känner jag mig inte otrygg eller rädd öht när jag rör mig ute, oavsett tid på dygnet.
Är kvinna och 35 år.