Välja bort karriär? (Långt)
Vi har båda universitetsutbildning och ansvar på jobbet i form av projekt- och arbetsledning. När vi fick barn gick vi ner till 75%. När yngsta började förskoleklass gick vi upp till 85%, men jag funderar på om det inte är för mycket. Å andra sidan behöver vi pengarna, vi jobbar inte i några pengastinna brancher direkt och är långt ifrån höginkomsttagare. Hade vi haft högre löner hade jag inte tvekat en sekund att jobba 50 eller 75%.
Just att båda jobbar deltid passar oss jättebra. Vi har därmed lika mycket ansvar för hem och barn och vi har tid hela familjen tillsammans.
Jag hade inte velat vara enda föräldern som deltidsjobbade. Tänker att man lever så olika liv då. Den som är hemma mest blir ofrånkomligen familjeprojektledare istället för som nu, att vi gör det tillsammans.