Inlägg från: Anonym (Mama) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mama)

    Slipper de värnplikten?

    Mina barn vill absolut inte göra lumpen. Två av dem har aspergers och en har adhd samt medfött hjärtfel.

    Förstår jag det rätt att de inte kan tvingas?

  • Svar på tråden Slipper de värnplikten?
  • Anonym (Mama)
    Anonym (en erfarenhet rikare) skrev 2021-03-13 21:40:59 följande:

    Nu tror jag i och för sig du trollar.

    Med dessa diagnoser har du säkert fått kämpa för dina barn ska få rätt hjälp i skolan och även med en hel del annat antar jag.

    Dina barn slipper med all säkerhet även mönstringen.

    Enda möjligheten är om något av dina barn skulle ha en specialbegåvning tänk superbra avkodare, savant eller liknande.

    Mina tonåringar har ingen direkt önskan om VPL men kan tänka sig ridande högvakt respektive vad som helst bara man får mat.


    Bara för en av dem, hen med adhd. De andra har klarat skolan bra.

    Den äldsta är särbegåvad och extremt duktig på programmering.
  • Anonym (Mama)
    Långbenopluto skrev 2021-03-13 21:03:38 följande:

    Google ger dig svar på denna fråga.


    Hittade en artikel om att det kanske skulle ändras. Jag har också npf och blir ofta osäker om jag tolkar saker rätt.
  • Anonym (Mama)
    Liten till skrev 2021-03-13 21:06:38 följande:

    Med NPF-diagnos får de inte göra lumpen oavsett hur gärna de skulle vilja eller hur lämpliga de än är. Så ja, dina barn slipper.


    Vid aspergers också?
  • Anonym (Mama)
    Anonym (ooo) skrev 2021-03-14 08:08:13 följande:

    ja! Du måste väl veta att den diagnosen är en del av NPF? 

    Jag har två söner, en med aspergerdiagnos (enligt den gamla modellen) och en med diagnos inom autismspekturm (enligt den nyare modellen). De fick det där första brevet som alla får, där de informeras om vad mönstringen innebär och där står det tydligt att har man en diagnos, eller ens föräldrar har fått ekonomisk ersättning från försäkringskassan pga barnets diagnos, så kommer man inte kallas över huvud taget. Jag har även en bonusson med diabetes och han fick samma brev så ingen av dessa tre kommer göra lumpen. 


    Jo, men det jag läste stod bara adhd och add.
Svar på tråden Slipper de värnplikten?