• Anonym (....)

    Narkosläkare/ sjuksköterska operation opiater

    Ligger här med världens klump i magen och vill knappt veta hur morgondagen kommer att sluta. Imorgon kl 09 är det dags för min bröstoperation, jag tar privat 50mg tramadol pågrund av min ångest och läste mig till att en så låg dos inte ska vara några problem under en operation då man ändå får starkare medicin. Idag när jag var på apoteket så rådfrågade jag sköterskan och hon sa att jag borde berätta för läkaren ifall att något skulle hända under operationen. Och att risken ökar från 1/10 till 2/10 att jag kan dö under op med tramadol i blodet så jag måste berätta för kirurgen, jag fick panik. Jag rådfrågade en specialist kirurg och han sa att han tror inte det blir några problem med en så liten dos, men att jag måste berätta för kirurgen imorgon att jag tar tramadol. Så ni kunniga, tror ni att han nekar mig? Tror ni att 50mg är farligt? ge mig lite ro i själen är så nervös!

  • Svar på tråden Narkosläkare/ sjuksköterska operation opiater
  • Anonym (berätta)
    Anonym (....) skrev 2021-04-05 22:19:31 följande:
    Det där med dosen är svårt att säga jag har en hel 300mg retard som jag delar i mitten, sen biter jag av minimala biter under dagens gång för att slippa aps. Så 100 kanske 150 mg. Ni tror inte han nekar mig operation då? Liksom fine hälsan går före men hela min familj har lagt in sitt hjärta i detta kört mig till staden jag är i nu, följer med stöttar osv alltså det är omöjligt att inte gå igenom den imorgon. Sen är det även jag som övertänker en del men den där apotekarien gav mig döds ångest. Men kommer lämna in ett papper med vilka läkemedel jag tar, så har sömntabletter, p-piller så funderar jag på att skriva in 50mg tramadol vad säger ni om det? :(
    Nej, jag tycker inte du skall skriva 50mg Tramadol om du tar 200mg Tramadol per dag. Skriv då i så fall tex 50 mg vid behov, max 200 per dygn. Alt 50 mg x 4 per dag.

    "Liksom fine, hälsan går före"... men ändå funderar du på att låta brösten gå före. Dina anhöriga behöver inte få veta varför operationen inte blev av om det skulle bli så. Kirurgen kan ha varit sjuk, du kanske hostade samma morgon osv. Det är i så fall bara att planera in nytt datum, med plan för avgiftning innan, om det skulle råka vara viktigt för att hålla dig vid liv under operationen.
  • Anonym (berätta)
    Anonym (....) skrev 2021-04-05 22:27:45 följande:
    Ja jo det är sant, jag tror bara att jag är så rädd för att jag kollade upp detta i början och då fick jag grönt ljus. Alltså att man då får massa annat som är mycket starkare än tramadol så jag liksom la det åt sidan. Tills jag idag fick annan info i apoteket och plötsligt så var det åt andra hållet. Min mamma har följt med mig till staden och lämnar& hämtar mig så tror egentligen att hon är en del av den stora rädslan. Men jo jag ska berätta...
    I och med att de ger massa annat när man är sövd så måste de veta vad du normalt tar, för att kunna ge rätt doser.
    Det finns bara ett svar på dina frågor. Var ärlig! Låt de som skall söva och operera avgöra om Tramadol spelar roll eller inte.
  • Annita
    Anonym (....) skrev 2021-04-05 22:16:28 följande:

    Okej! Ja alltså jag hör så olika så blir så nojjig.. men då behöver de veta om det eller? Ja alltså hon menade på att jag kommer dö typ, men sen förstår jag med delen där hon sa att skulle något nu hända så vet de ?varför? eller vad de behöver göra för att stoppa det osv? Men är rädd han säger ?jaha men okej tyvärr det är för stor risk för operation vi avbryter?


    Men kära du, är det risk för ditt liv så ska du inte operera dig imorgon! Du måste berätta, så gör narkosläkaren sin bedömning. Ta hand om dig! Det är inte värt att dö för att få nya bröst. Det tycker garanterat inte din familj heller!
  • Anonym (S)

    Tycker du har ett ansvar mot dom som opererar dig också. Tänk om du blir dålig och dom inte ens förstår varför

  • Anonym (E)

    Tänker du helt sluta med tramadol eller ta det fastän abstinens och andra utskrivna smärtstillande?


    Säg. Kommer det fram senare att du undanhållit detta är det värre. Du har oroat dig för detta i trådar innan så inte som att det dök upp idag.

  • Kexsmula

    Alltså, du kan lika gärna säga det precis på narkosbädden om du vill, det kommer inte förändra någonting och du kommer absolut inte att dö av det. Det är betydligt mer potenta grejer än lite Tramdadol du får under operationen.

    Som sagt, googla Buprenorfin/Subutex och du ser att det är en oerhört mycket starkare opioid än Tramadol. Trots detta så är det ingen narkosläkare som ens blinkar när de hör att patienten står på en hög dos. Tramadol är en av de två allra svagaste opioiderna och också den allra vanligaste. Det kommer inte höja risken för din operation ett skit och de kommer heller aldrig neka dig om du berättar om den trots att den inte står med i din medicinlista. Så du kan vara helt lugn!

    Tänk bara på att inte berätta om du inte har den på recept, annars kanske de skriver in missbrukare i din journal och det är oerhört jobbigt att få ut något läkemedel då.

  • Anonym (berätta)
    Kexsmula skrev 2021-04-05 22:31:53 följande:
    Tänk bara på att inte berätta om du inte har den på recept, annars kanske de skriver in missbrukare i din journal och det är oerhört jobbigt att få ut något läkemedel då.
    De kommer inte att kolla upp att alla läkemedel i medicinlistan finns på recept. De kommer inte söka reda på vilken vårdcentral som eventuellt skriver ut till TS. Allt de behöver veta är vad som faktiskt tas dagligen. Var det kommer ifrån bryr det sig inte det minsta om.
  • Anonym (....)

    Jag tar inte 200mg/ dag utan jag delar en 200mg i mitten sen tar jag ena halvan och delar den under en hel dag. Så det blir cirka 50-100 mg/ dag. Nej jag har skrivit om detta tidigare, men svaret jag fick då var att det inte är några problem med lite tramadol. Idag när jag skulle ta ut mina recept så tänkte jag för säkerhetensskull fråga apotikaren om detta, vi gick vid sidan och hon sa typ att risken är stor att jag dör. Vilket var något helt annat jag läst mig till och hört från folk. Så jag försökte återigen ringa kliniken men de har ju påskatängt och efter det så blev jag orolig igen. För informationen jag fick var att jag inte ens behövde säga något medans hon säger att jag har en stor chans att förblöda.. så jag får ju så klart berätta men då är ju med andra frågan att kanske inte säga att man missbrukar utan eventuellt har det på recept istället? Vad tycker ni

  • Anonym (....)

    Har också hört att dom inte kan kolla i journalen och en tjej sa att jag kan säga att jag fått tramadol på recept för fibromyalgi som tydligen är smärta i kroppen, men jag är dock ingen bra lögnare. Kan jag inte bara säga att jag har ont i ryggen ibland och tar då tramadol vid behov? Help me, uppskattar verkligen er hjälp utan att vara dömande för det är det sista jag behöver!

  • Anonym (E)
    Anonym (E) skrev 2021-04-05 22:30:32 följande:

    Tänker du helt sluta med tramadol eller ta det fastän abstinens och andra utskrivna smärtstillande?


    ?
Svar på tråden Narkosläkare/ sjuksköterska operation opiater