• Anonym (SP)

    Kvinnors syn på bisexuella män.

    Anonym (Antiloop) skrev 2025-03-14 15:15:50 följande:

    Tänk hur många i tråden som utan att veta det varit tillsammans eller haft sex med bisexuella män trots att dom hatar dom. Eftersom många inte lever ut sin sexualitet och håller det hemligt så borde det faktiskt vara en del av dejtingvärlden.


    Vilket struntprat. Cirka 2-3 procent är bisexuella ELLER bögar. Så risken att någon i tråden legat med en oärlig bisexuell mot sin vilja är låg.
  • Anonym (SP)
    Anonym (Antiloop) skrev 2025-05-14 16:41:38 följande:

    Vilket jävla hat i tråden alltså.


    Hat? Statistik är inte hat. Att inte vilja ligga med bisexuella är inte heller hat. Det är en preferens.
  • Anonym (SP)
    Em98 skrev 2025-05-14 20:51:26 följande:
    Fast många här verkar ha mycket fördomar kring bisexuella och känner avsmak inför deras existens. Jag respekterar preferenser, men sådana tankegångar är inte precis positiva.
    Nu får vi nog skilja på avsmak för att ligga med en person och avsmak för själva personen. Det är två helt olika saker.
  • Anonym (SP)
    Anonym (Antiloop) skrev 2025-05-14 21:26:36 följande:
    Fast likt förbaskat är fortfarande extremt många fördomar om bisexuella män.

    Trots att bisexuella män inte är en och samma person. Alla bisexuella män ligger inte med män. Alla bisexuella män är inte otrogna. Alla bisexuella män säger inte att dom är bisexuella öht. Vilket gör det helt logiskt att många kvinnor som hatar bisexuella män faktiskt har legat med säkert flera bisexuella män utan att personerna sagt något och hon inte haft någon aning om det. För hur skulle hon veta? Läsa hans tankar eller? Kolla på hur han rörde armen eller vickade på huvudet på något konstigt bisexuella sätt?

    Det är det som är jävla dumt med era sätt och skriva. Ni känner avsmak för något ni inte ens kan se. Något osynligt. Okej om personen säger att dom är bisexuella. Dissa på hur mycket ni vill. Men så länge inte personen säger något eller visar det kan ni omöjligt veta. Alla vill inte berätta sin sexualitet. Går alla strighta och säger att dom straighta stup i kvarten bara för klargöra att dom inte är bisexuella?

    Någon träffar sin livs kärlek och dom är gifta i 15 år och superlyckliga och har barn och familj och han säger helt plötsligt. Jag är bisexuell och hon nej fyfan vad äckligt uch du har ljugit hela våran relation. Nu gör jag slut buhuu på en mikrosekund så slutar jag nu älska dig och vara attraherad av dig... Sen träffar hon ny. Kanske samma visa? Hur fan ska någon veta om någon är bisexuell? Står inskrivet nånstans i pannan eller? Vissa trycker undan det helt enkelt. 

    Skulle det hända? 

    Men ni får ju tycka vad ni vill. Ni får ha vilka preferenser och åsikter ni vill. Det får jag också ha.

    Tycker bara det är skum diskussion. Väldigt få vet om att jag är bisexuell och ingen skulle vetat det om jag sagt något men känner ingen som helst skyldighet att sögs något heller. 
    Ja, jag skulle göra slut direkt. Precis som jag skulle göra slut om jag fick reda på att han köpt sex eller gjort något annat jag inte vill ha att göra med. Tycker inte att det är ett dugg konstigt. Om man inte berättar en så stor del av en själv, så har man ju helt klart lurat den andra. Grovt.
  • Anonym (SP)
    Anonym (Antiloop) skrev 2025-05-14 22:20:43 följande:
    Ja det skulle du göra. Men inte vem som helst. Och tror fler skulle acceptera det och tycker nog det är det viktigaste att ha i åtanke. Du gör som du vill...

    Tur att man träffat vettiga tjejer.
    Om man inte vill ha en relation med en bi-kille är man inte vettig?
  • Anonym (SP)
    Anonym (Antiloop) skrev 2025-05-14 22:36:28 följande:
    Tolka hur du vill. Enligt mig har jag enligt mitt tycke träffat vettiga kvinnor. Enligt mig är dom jag träffar vettiga... Jag undviker självklart kvinnor som inte gillar mig eller ser ned på mig eller ser på mig med avsmak. Det är väl självklart?  
    Fast du berättar ju aldrig. Du skriver själv att du aldrig gör det. Så jag fattar inte ens vad du menar här. De kan ju lika gärna ha dumpat dig på fläcken om de fått veta att du drömmer om att suga kuk.
  • Anonym (SP)
    Tobben skrev 2025-05-14 22:55:12 följande:

    Jag respekterar allas preferenser, men eftersom det inte syns att man är bisexuell så blir det ju viktigt för den tjej jag träffar att fråga om det är viktigt för henne.
    Mina preferenser har mest med.fasaden att göra och jag ser ju om hon är tjock, har vanställd överläpp eller dålig hållning.
    Förvisso kan nätdejting och manioulerade bilder lura iväg mig på mindre lyckade dejter, men verkligheten kommer alltis ikapp.
    Hittills har ingen av de som frågat om mina tidigare sexuella erfarenheter sett det som en dealbraker, så jag kan inte annat än att tro att för de allra flesta spelar det ingen roll.


    Tror att det beror mycket på vilken typ av kvinnor du träffar.
  • Anonym (SP)
    Anonym (Antiloop) skrev 2025-05-14 23:25:10 följande:
    För det första kunde det lika gärna vara jag som dumpade kvinnan på fläcken om hon reagerade som du gör. Eller?

    Fast nu kommer du fördomar igen på att jag vill suga som om alla bisexuella vill det. Gillar alla straighta kvinnor suga kuk också eller? Man ska anta det kanske. Och alla homosexuella gillar och bli påsatta och ingen asexuell gillar aldrig någonsin någon som helst sexuell aktivitet trots att undantag finns genom att det varierar mellan person till person i olika grader precis som med alla människor på jorden. Bara variationer.

    Jag har inte sex med män och jag vill inte ha sex med män och jag gillar inte män på romantiskt sätt. Jag gillar kvinnor och har sex med kvinnor endast. Jag är ofrivilligt bisexuell. Det är en skillnad. Jag väljer att inte ha sex med män och det får jag göra.

    Jag vet vilka jag dejtar och jag känner av. Tror nog mer att vissa kvinnor dras till mig. Känner många bisexuella kvinnor t.ex. och tror nog ärligt att du och jag inte skulle dras till varandra ändå eftersom vi nog har olika energir och det betyder inte något dumt med det. Du är säkert en jättefin människa. Men likt som du väljer jag vilka jag umgås med och släpper in mitt liv och om någon kvinna skulle antyda nåt förakt eller äckel mot bisexuella män så skulle vi nog inte ha så mycket gemensamt ändå. Jag har kunnat säga det till kvinnor utan problem liksom och säger det om jag vill men känner inget behov av det eftersom det är min ensak. Sen om du tycker det big deal får så är väl det okej också. Jag skulle då inte dumpa en tjej om hon sa hon var bisexuell. Men men. Vi är olika. 
    Om du inte vill ha sex med män och inte har några romantiska känslor för män, hur är du då bisexuell?

  • Anonym (SP)
    Anonym (Kvinna) skrev 2025-05-15 20:08:03 följande:
    Nja, vill minnas jag tagit del av en studie som visade på andelen bisexuella kvinnor och män i själva verket är en något större grupp än populationen med en homosexuell läggning. Låter logiskt för min del. Sedan mår tyvärr bisexuella i vissa fall sämre än vad homosexuella gör. Vilket kan hänga ihop med antaganden eller fördomar om bisexuella såsom mer promiskuösa individer. Inom gruppen homosexuella kan bisexuella även ges lägre status som veliga överlöpare. Den attityden verkar jämkas på som väl är. Läggning och preferens är inte till hundra procent något statiskt.
    Siffrorna kommer från Folkhälsomyndigheten.
  • Anonym (SP)
    Anonym (Kvinna) skrev 2025-05-16 11:16:33 följande:
    Studien jag refererade till är utförd av Karolinska Institutet. Visade 2021 på en fördubbling av andelen personer som identifierar sig som bisexuella i Stockholmsregionen. Från 1.7-2.0 procent till 3.1 procent. Vilket gör bisexuella till den största sexuella minoriteten i vårt land! 

    Folkhälsomyndigheten pekar i sina kartläggningar på bisexuellas allmänt sämre livsvillkor med en tydlig inverkan på livskvalitet och hälsa i jämförelse med homosexuella och heterosexuella. Observera generaliseringar här som givetvis behöver tittas på mer i detalj.
    Ja precis, det är väldigt få som är bisexuella. Så det som användaren antydde att så många i tråden legat med bixsexuell stämmer knappast.
  • Anonym (SP)
    Tobben skrev 2025-05-16 11:57:02 följande:
    Undrar hur de kommer fram till siffran 3,1 procent?
    Flera killar/män jag träffat har ansett sig vara straighta.
    Och jag kan anse mig vara en häst, men det stämmer inte (heller).
Svar på tråden Kvinnors syn på bisexuella män.