Anonym (Solrosen) skrev 2021-05-31 11:25:29 följande:
Börjar fundera på detta med förlossning, första barnet här. Ni som varit med en eller flera gånger; vad har ni för erfarenheter ni absolut önskar att ni hade vetat innan? Nåt som var bättre eller sämre än ni tänkt er i förväg? Nån smärtlindring eller förlossningsmetod som varit grymt bra eller som ni aldrig skulle få för er att köra på nästa gång? Nån annan sak ni jnder tiden eller efter insåg att ni hade velat ha med er (godis, kuddar, musik?)
Jag vet att alla förlossningar är olika men vore intressant att få höra lite erfarenheter med.
När/där jag födde fick man inte äta på förlossningen ifall det skulle bli akut snitt. Men om man får ta med nåt att äta så skulle jag ta med dryck och lite godis eller nån barn att fylla på energin med. Jag var inte direkt hungrig när jag födde, men energilös och hade gärna fått i mig något för att fylla på energi till slutet.
I övrigt så tror jag att ett öppet sinne är det bästa och även från personen som är med dig när du föder. Man vet inte riktigt hur man reagerar vid en förlossning - med mitt första barn ville jag inte att min man skulle ens röra mig, det tog fokus från mitt sätt att hantera smärta. Men barn två vill jag att han skulle massera, hålla mig i handen mmm. Och han hängde bara på och anpassade utifrån hur jag ville ha det vid de olika tillfällena.
Vad gäller smärtlindring så är det bra att ha läst på innan så att man vet lite vad som finns. Be BM föreslå också, för det kan finnas olika varianter som är bra vid olika skeden och det vet BM.
Musik kan kanske vara trevligt, men ärligt talat störde jag mig mest på den mot slutet. Det kan säkert vara hel annorlunda för nån annan.