Anonym (Ensam) skrev 2021-06-03 12:42:51 följande:
Tack för svar, ska försöka övertala honom att mitt syskon kan ta dem medans hans föräldrar är på väg om det blir bråttom. Barnen är inte riktigt vana att vara ensamma ännu då de inte riktigt har den åldern ännu (två år mellan dem) men lagom smarta och har åldern inne för att kunna "vaktas" av vem som helst och förstår att jag kommer behöva åka iväg och föda en bebis om man berättar.
Ja alltså jag anser inte att de bör lämnas hemma ensamma. Utan menar mera på att de faktiskt är gamla och med stor sannolikhet faktiskt skulle kunna klara sig själva.
Jag tycker ni skall se till att farmor och farfar kommer i tid.stannar allt av så får de väl åka hem igen i värsta fall.
Hur tänker pappan kring att barnen kan ha lärarvikarier de aldrig träffat under en halv dags lektioner? Samma på fritids?
På förskolan kan det ibland vara bara vikarier och en personal från annan avdelning.
Så att barnen inte kan titta på teve med din syster några timmar är helt befängt