Friger skrev 2021-06-17 10:21:47 följande:
Rätt säker på att banken inte accepterar ett upplägg där ägandet ligger på två personer och lånet bara på den ena. Det försämrar ju bankens säkerhet påtagligt.
Låter ju inte som att TS provat att sälja utan utgår från att det inte går. Man skriver väl inte i bostadsannonsen att det är bråk inom föreningen? Lämna över till en mäklare, dom brukar har lätt att hantera den typen av samvetsfrågor.
Prova och se vad som händer.
Jo de gick med på det eftersom han tjänar så bra, men de sa att det vanligaste är att man iaf står två på båda.
Det syns att det är rörigt, det behövs inte sägas, de bygger ännu här fast de skulle ha varit klara för länge sen. Hus är inte ens färdiga fast det bor folk i dem.
Andra har försökt sälja, men ingen har lyckats.
Det är fina hus i ett fantastiskt område som spås att bli dyrt att köpa i i framtiden. Det är inget dåligt köp, vi har bara haft otur, men det kommer bli jättebra när allt väl är fixat.