kylmatta till människa? Eller annat förslag?
Jag är sjuk bland annat i hjärta o lungor. Jag lider något otroligt i denna värme som är nu och idag var jag rädd att jag skulle få en hjärtinfarkt eller nåt för jag fick riktigt ont i bröstet efter en mindre ansträngning. Jag är så varm hela tiden att jag får panik snart och kan såklart inte sova heller.
Jag sitter med fötterna i en balja med kallt vatten för svalka, jag har en våt handduk jag tvättar av mig med och sitter sedan framför fläkten för att det blir lite svalt då men det räcker inte. Ibland går jag ut i bilen för att köra en sväng och njuta av air-conditionen men direkt jag går ur bilen och ska gå hem så är jag tillbaka på ruta ett. Eftersom jag bara har en lunga har jag svårt att andas också och jag blir därmed också svettig och andfådd vid minsta ansträngning. Att gå upp 2 våningar tar knäcken på mig.
Hundar har ju kylmattor, kan inte människor också ha det? Finns det större? Vad är de egentligen gjorda av som gör att de blir kalla? Eller blir de ens ordentligt kalla så att det är lönt?
Någon som vet eller har något annat superförslag som jag inte tänkt på?