pandarinen skrev 2021-09-19 13:04:29 följande:
[qiuote=81384083][quote-nick]Blomman223344 skrev 2021-09-18 09:01:53 följande:[/quote-nick]Tack för förklaringen.
Kunde inte hålla mig så tog ett test imorse (ett av RFSU)
Och de va jättenegativt, de blev ett streck direkt bara.
Ska invänta o se ifall mensen kommer på måndag, annars tar jag ett nytt test då, men känns verkligen inte som att de e vår tur denna månaden heller?
Hade ni kontakt barnmorska nu eller väntat?
Vet att man ska ha försökt aktivt 1 år innan man får hjälp.
Men tänker om de kan ge något tips eller kanske ta blodprover redan nu?
Hur länge har ni försökt? Det går absolut att ta kontakt med en bm, jag gjorde det inför första barnet och ville ta lite blodprover så jag varit vegetarian i så många år och prata lite om det hela.
Hur länge har ni försökt? Su kan absolut ringa och prata med en bm. Jag gjorde det inför första barnet. Ville kolla mina järnvärden bla och bvitamin värden efter många år som vegetarian. Sen fick jag med mig broschyr och lyckönskningar mm[/quote]
Vi har försökt sen januari i år så är rädd att bli nekad någon hjälp pga de inte har gått 1 år ännu.
Vad säger man när man ringer barnmorskan? Att man bara vill ta blodprover för att se att allt är i sin ordning?
Har ingen i min omgivning som jag kan rådfråga sånt här med så känns skönt o kunna ventilera här inne.