Anonym (Nej) skrev 2021-10-04 11:41:33 följande:
FL är knappast representativt för fakta. Precis som du säger, oavsett vad så är det si eller så i olika fall så fort man frågar nån här.
Du får nog läsa om, jag tror knappast det står "bör" utan snarare att det "kan" komma så tidigt. Jag hade inget illamående förrän halvvägs in nånstans, och då bara en handfull gånger. Ont i svanken kan man få av många orsaker, t ex att din kropp förändras i början, vidgar sig på olika sätt, tänjs ut. I slutet beror det naturligtvis också på att bebisen växer, trycker emot och rör sig, vänder på sig och går ner i läge för att födas.
Ja men precis. Jag kommer sätta FL förbud på mig själv i några veckor.
Jag har dyslexi så kan nog vara därför jag läst lite galet. Ska läsa om igen och kommer se till att endast söka på sidor med riktig fakta.
Tack så hemskt mycket för dina svar