Inlägg från: Glinda från Oz |Visa alla inlägg
  • Glinda från Oz

    Ljuga på hälsodeklaration?

    Jag skulle väntat tills det gått fem år innan jag tecknade försäkringen. 


    Journaler som är tillräckligt gamla finns inte i datasystemet utan arkiverade, jag har svårt att tro att de kollar dem. Ta reda på hur det ligger till i ditt fall. Ibland kan försäkringar tecknade via facket ge bättre förmåner, är det aktuellt för dig så kolla upp det. 

  • Glinda från Oz
    Anonym (nej) skrev 2021-10-10 12:04:35 följande:

    Nej! Svara INTE ärligt, det kollas inte upp. En bank är inte en myndighet, du behöver inte vara ärlig, de kollar inte upp nåt. De vill väl göra nån kalkyl på dig om du kommer kosta dem i framtiden. Svara bara nej på det mesta. Svara inte ens ja på det om depression tycker jag.


    Det kollas inte upp före försäkringen används och det är helt meningslöst att ha en försäkring sommar inte kan använda. 


    Liv- och sjukförsäkring har inget med banklån att göra. Jag hoppas du åker dit ordentligt för att du hyr ut din hyresrätt. 

Svar på tråden Ljuga på hälsodeklaration?