• Anonym (MH)

    Svarade inte på varför han älskar mig

    Jag som kvinna hade varit obekväm om min sambo sen snart 20 år krävt mig på ett svar på en sån fråga. Jag är inte bra på massa översvallande ord som jag misstänkte att mottagaren ville höra. I synnerhet om jag behövt få till ett svar direkt.

    Jag hade däremot haft lite lättare att svara om sambon frågat efter några saker som jag verkligen uppskattar hos honom.

  • Anonym (MH)
    Anonym (J) skrev 2021-10-18 19:21:12 följande:
    Det hade räckt. Jag fick till svar "jag vet inte".

    Han har varit otrogen två gånger mot mig och när vi bråkade sa han att han inte hade någon chans att hitta ett nytt förhållande de för han börjar bli gammal. Då tolkade jag de som att det var anledningen till att han var med mig.

    Några dagar efter det bråket frågade jag han varför han älskar mig och blev ledsen när jag inte fick något svar eftersom jag inte känner mig älskad.
    Med det här som bakgrund har jag en mycket större förståelse för din fråga. Då handlar det ju mer om ifall ni verkligen borde vara ihop än som många av oss andra tolkade din trådstart - att du har ett behov av bekräftelse i ett helt "vanligt" förhållande.

    Med den kommentaren känns det ju som att han är ihop med dig i brist på annat. Jag hade inte velat stanna kvar i det förhållandet.
Svar på tråden Svarade inte på varför han älskar mig