Inlägg från: Anonym (Sarre pong) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Sarre pong)

    Vi som blir kära i en person bara på grund av personens utseende - vad säger det om oss?

    När jag rannsakar mig själv så är det nästan bara utseendet jag går igång på när jag blir kär. Ögonen, ansiktet, håret, hudfärgen, näsan och allt det där, kroppen. 

    Är det vanligt att det är så att man bara går igång på personens utseende när man blir kär? Vad säger det om oss som mest blir kära i en persons utseende? 

    Jag vill poängtera att jag kan skilja på ordet attraktiv/snygg och att vara kär. Jag vet vad det innebär rent känslomässigt att vara kär. Det är bara det att utseendet nästan alltid är det som avgör allt.   

  • Svar på tråden Vi som blir kära i en person bara på grund av personens utseende - vad säger det om oss?
  • Anonym (Sarre pong)
    mammabitch skrev 2021-10-18 17:23:27 följande:

    Att ni inte har vuxit ifrån tonårens idoldyrkan-fas?
    Att ni inte har så bra förutsättningar att få till ett lyckat och långvarigtförhållande.?


    Vadå?

    Jag menar bara att det är utseendet hos en person som gör att jag blir kär. Eller inte bara såklart, men mestadels(95%)
Svar på tråden Vi som blir kära i en person bara på grund av personens utseende - vad säger det om oss?