Inlägg från: sextiotalist |Visa alla inlägg
  • sextiotalist

    Skilda sovrum

    Tecum skrev 2021-10-19 20:06:41 följande:

    Jag skulle se det som ett misslyckande att ha skilda sovrum, även om jag förstår att det finns praktiska skäl som motiverar det. Jag tror som andra att det ofta är första steget mot separation. Men att ha närheten av att dela säng, att somna i varandras famn och höra sin älskades andetag, det är något som jag värderar högt. 


    Det stör mig, att ha en person inpå mig hela natten. Jag och sambon har haft separata sovrum under många år och har inga planer att separera. Ibland, när vi varit bortresta så har vi delat rum/säng och sovit uruselt båda två.

    Det intima har vi inte haft några problem med. Vi är nog mer aktiva än många jämnåriga som delar sovrum och säng ;). Känner till fler som har valt att ha separata sovrum.

    Har för mig att det har varit artiklar om detta som visar att det sambandet skilda sovrum och separation inte är självklart
  • sextiotalist
    Tecum skrev 2021-10-19 21:45:52 följande:

    Jag tror inte heller att sambandet skilda sovrum, - separation är självklart, även om jag rent instinktivt skulle känna det så. Inte heller att sexlivet måste bli sämre. Vi är alla olika och man ska givetvis välja det som fungerar bäst utan att snegla på vad andra tycker/tänker. Och förr var folk mer trångbodda och "lyxen" av varsitt sovrum var inte en möjligheter för alla eller ens de flesta.

    Har du alltid känt att du föredrar skilda sovrum eller har det kommit på äldre dar? Jag vet inte om jag tänker fel, men skilda sovrum kan vara ett alternativ till, eller en lightvariant på särboliv. Men får egen tid och space och en bättre sömn, vilket gör relationen mer friktionsfri.


    Jag har nog alltid känt så. Jag har aldrig gillat att sova tätt eller dela säng. Sov aldrig hos mina föräldrar. Det löste sig tidigt med sambon och mig, eftersom han arbetade natt, så det rullade bara på.
  • sextiotalist
    Kexsmula skrev 2021-10-20 03:58:37 följande:

    Jag tycker det låter jättekonstigt med skilda sovrum, jag kan verkligen inte förstå varför man vill det om man älskar sin partner. Att sova ihop och ligga och mysa i sängen framför TVn är livsviktigt för mig, jag hade mått skit om jag sovit ensam. Partner och katten hör hemma i sängen tillsammans enligt mig.


    Du behöver inte förstå. Bara konstatera att en del behöver väldigt mycket fysisk närhet och för andra är det inte lika viktigt.
  • sextiotalist
    Anonym (Trötter) skrev 2021-10-21 08:26:50 följande:
    Jag kan bara hålla med. Vi har delat av huset i två likadana delar så att vi inte behöver träffas och störa varandra längre, det fungerar jättebra. Vi sover bättre och båda är piggare och gladare utan att besvära den andra.
    Oj, du kan verkligen misstolka. 
Svar på tråden Skilda sovrum