Anonym (c) skrev 2021-12-07 08:27:17 följande:
Du har aldrig funderat på hur det funkar i vården? Få där kan välja om de vill börja tidigare eller inte
Vad menar du?
Jag jobbar i vården själv och vet att vi har fasta arbetstider precis som andra branscher.
Jag stämplar in när jag kommer och går. De som inte har flexavtal har fast schema och stannar de över så är det frivilligt utan lön, alternativt kostar övertid. Ingen eller få jobbar gratis, inte ens i vården.
Om det är så illa att en vårdpersonal inte kan gå hem när de slutar sitt pass så är det arbetsgivaren som har ansvar att se till att det finns personal som kan ta över i tid.
Inte ens akuten har så de måste stanna över. Inte ens under pandemin.
Ända gången vi är skyldiga att inställa oss är om vi blir beordrade av chef alternativt vid terrorattack eller motsvarande. Tills dess har du som anställd ingen skyldighet att jobba över gratis (i betalning mot att använda mobil på arbetstid?)