Kronofogden
Hej tsJag arbetar på Kronofogden och vill börja med att säga bra jobbat med att du kunde göra inbetalningar och sänka skulden redan innan du hade jobb!
Din sambo bor i en hyresrätt vilket innebär att det inte kommer att skickas någon ägarförfrågan om andel i bostadsrätt. Dina skulder står på dig personligen, så dem kan han inte bli delaktig i.
På Kronofogden utreder vi de skuldsatta (gäldenärerna) med ca två års intervall. Exempel: har du blivit utredd i januari 2021 så kommer nästa utredning i januari 2023. Ibland får vi tips om att en person har inkomst, och då kan vi dra igång en utredning tidigare.
Det finns två alternativ sätt att lösa din skuld nu.
Alt. 1: Fortsätt göra egna inbetalningar tills du får brev från KFM med inkomstredogörelse när det är dags för nästa utredning. Då kommer det troligtvis bli löneutmätning om det inte är så att du har pengar på banken som täcker skulden.
Alt. 2: Ring in till Kronofogden och berätta att du vill påbörja löneutmätning. Du kommer säkert att kunna betala av din skuld ganska snabbt. Att ha löneutmätning är inget att skämmas för. Att få skulder som man inte kan betala kan lätt hända, och det är inget som arbetsgivare tycker är konstigt.
Vi gör inga avbetalningsplaner som någon skrev här ovan, och vi utmäter inte hela din lön heller och låter din sambo stå för allt. Det är inte så löneutmätning fungerar. Man betalar proportionellt efter hur mycket man tjänar, men mer om hur löneutmätning fungerar kan du läsa på länken nedan.
Men jag hör ju att du har en jättebra betalningsvilja, så jag tror säker att du löser din skuld snabbt. När du har betalt den färdigt så tycker jag du och din sambo ska fira med tårta

Lycka till med allt, och grattis till pojkvän och ny lägenhet!
www.kronofogden.se/nagon-har-ett-krav-mot-dig/kravet-ar-faststallt---du-ska-betala-eller-gora-nagot/du-foretaget-kan-inte-betala/loneutmatning---ett-vanligt-satt-att-betala-en-skuld