Inlägg från: svansmamman |Visa alla inlägg
  • svansmamman

    Covidvaccination

    Jag blev spontant gravid innan jag hann vaccinera mig, däremot kommer jag ta båda doserna vaccin och även vaccinera mig mot säsongsinfluensa så fort jag får. Jag vill i så stor utsträckning som möjligt säkerställa att jag inte blir allvarligt sjuk under tiden jag är gravid och med tanke på den nu ökande smittspridningen känner jag mig inte trygg att gå ovaccinerad. 

    Eftersom du har andra bakomliggande sjukdomar som redan gör att du faller in i kategorin riskgrupp är skälen att vaccinera sig starkare än att inte göra det, så resonerar iallafall jag. 

    I min omgivning har det blivit en rejäl baby-boom nu i höst och samtliga har blivit gravida efter att ha vaccinerat sig, många till och med efter en tredje dos. Jag har inte sett några grundade studier på att vaccinet skulle försvåra möjligheterna för att bli gravid och jag tror inte det är något man ska oroa sig över heller. 

Svar på tråden Covidvaccination