• Gasellen87

    Blöder innan mensen

    Hur länge sedan är förlossningen? Ammar du? Sådant kan ju påverkar hormonerna och det kanske blir annorlunda med tiden.

    Jag fick lite liknande efter jag gött mitt första barn. ( född 2013) Spottings innan mens, rött, brunt och mest rosa i varierande mängd, dock sällan spec mycket men kunde komma upp till 6 dagar innan mensen kom igång. Jag har sökt för det då det oroat en del just när det kommer till att skaffa barn. Men de har aldrig hittat något fel och alla prover har vart bra. Tycker du ska kolla upp det så du slipper oroa dig.

    Det verkar inte heller ha påverkat min förmåga alls att bli gravid då jag blivit gravid ?snabbt? alla gånger ändå. Andra blev till på första försöket (född 2015) tredje på fjärde försöket (född 2020) och jag blev även gravid med en hoppsan i våras ( v 33 nu).

  • Gasellen87

    Jag har kontaktat gyn med sådana frågor då det gått så pass lång tid efter förlossningen. Hoppas du får komma intill och att det precis som för mig bara är så min kropp fungerar.

  • Gasellen87

    Okej, skönt att ha haft kontakt. Tycker dock det låter märkligt att de tycker det är normalt att blöda som en mens innan mensen. Om du har sådana blödningar 8 dagar innan mensen och sen mens så blöder du ju väldigt mycket och länge men jag kanske missuppfattade något nu? Annars tycker jag inte du ska nöja dig med det svaret utan säga att du vill ha en tid för undersökning. Ja fick oxå svaret att allt va normalt men då blödde jag lite några dagar innan mens, mest rosa och lite rött ibland men absolut inte mer än att de räckte med trosskydd. Fick till slut en undersökning med vul och sånt då det ändå inte kändes bra utan att någon faktiskt hade undersökt mig ordentligt. 

    Vården avfärdar ofta kvinnor som Oroliga och nojjiga. Så man kan behöva stå på sig och nästan kräva en undersökning om man vill ha en. Hoppas det löser sig och att ni blir gravida inom kort :) 


     

Svar på tråden Blöder innan mensen