majarg skrev 2022-02-16 15:10:46 följande:
Åh skönt att höra att det kan vända. jag får lite panik av tanken att ha något i mig.. jätte konstigt. vet ju att det inte är farligt på något sätt.
fungerar promenader bra? jag är också i v 6 - promenader fungerar ibland och ibland inte, idag stod jag och hulkade när jag kom in. Jag hoppas också att det går och träna ordentligt när kroppen vant sig mer med allt som försegår.
aah fattar vad du menar, tycker du också att det känns obehagligt/obekvämt att ha kläder som sitter för tajt?
Jo jag förstår den känslan, man ska lyssna på kroppen tycker jag och dom här första veckorna är speciella, mycket att vänja sig vid. Vad jobbigt att du mår så illa, jag har lite illamående på morgonen bara men inte när jag är ute och rör på mig. Dock är magen svullen och ja, det känns som om kläderna är tighta över magen! Redan haha. Men det är nog för att magen är spänd, det är ju ingen riktig gravidmage ännu. Vill du testa Lergigan eller nåt mot illamåendet?