svanilj skrev 2022-01-24 14:42:59 följande:
Nej så är det ju. Det finns inga garantier och det är nog där jag hinner övertänka och fastna. Vi kan pga medicinering för mig inte bli gravida på ett år till och det har nog skapat för mycket rum för mina tankar att fästa sig. Ibland nöjer jag mig med tanken att vår dotter blir vårt enda barn och andra stunder tycker jag det är synd att mitt kontrollbehov m.m sätter käpparna i hjulet. Tack för dina tankar :)
Då tycker jag inte att du ska fundera på det nu, eftersom ni ändå inte behöver bestämma er nu. Njut av din dotter och sedan om ett år så kan ni fundera på vad ni vill och hur ert liv ser ut då. Det är stor skillnad på att 4 år mellan barnen och ha dom tätt.
Personligen tror jag att man klarar av mycket mer än vad man tror. Men till syvende och sist så ska du självklart må bra och inte gå omkring och oroa dig.