Knipig situation
Hej. Jag har hamnat i en jobbig knipa..
jag får varje månad betala in till klarna på flera tusen. Då jag har månadsfakturor, delbetalningskobron och internetköp.
jag har råd med räkningarna. Sen är pengarna slut så jag måste handla med mitt klarna kort till mat.. busskort.
delbetslnibgskontot : 9500kr
internerköp: 800kr
månadsfaktura feb 1800kr
månadsfaktura mars 1641kr (kan bli mer)
det är typ 14.000kr totalt i skulder till klarna.
runt 4000-500? krper månad betalar jag in till klarna.
hur fan ska man komma bort från denna bo? jag orkar inte? jag vill kunna betala med mitt bankkort.
jag tjänar inte så bra 11-12k efter skatt.
uag Har kollat med avbetalningsplan med klarna på allt men det gick dom inte med på.
är det någon som har tips?
tack på förhand!
Du lever över dina tillgångar. Finns två sätt att lösa det på. Minska dina utgifter så du hinner ikapp. Eller öka dina inkomster.
Nu kanske jag låter lite hård och snobbig men det finns ingen annan lösning för dig. Den rika fastern som testamenterat hela sin förmögenhet är lika sällsynt som en lottovinst.
Jag har själv under min studie tid varit i samma situation så jag vet ur det känns. Men på ett eller annat sätt måste du reda upp din situation. Du har fått många bra tips ovan så det är bara att sätta igång.
Det här fixar du!