Anonym (Nja) skrev 2022-02-15 20:54:16 följande:
Utifrån TS beskrivning hoppas jag att hen hittar ett annat yrke som inte går ut på att stödja folk.
Om TS har svårt för funktionsnedsättning, svårt för människo-kroppen, inte tål stress och inte klarar något tungt är ALL form av omsorgsarbete faktiskt olämpligt.
Människor som behöver stöd till läkare, eller är på en dagverksamhet behöver folk runtomkring som faktiskt klarar av omsorg. Småsaker som att byta ett inkontinens-skydd, ta på en jacka behöver göras av människor som kan hantera sådant.
Hemtjänstens chef har fullt upp och behöver inga frågor från uppenbarligen olämpliga jobbkandidater.
Kanske ändrar sig TS, men till och med ett jobb på en privat firma, med fokus på de sociala delarna kan "plötsligt" bli situationer där TS tämligen omgående behöver komma in och stötta.
TS får naturligtvis söka vilka jobb hon vill, men varför söka sig till omsorg om man faktiskt inte klarar av vissa av de moment som ingår. Visst kan man lära sig, men VARFÖR?
Du har rätt. Omsorgsyrket är inget för mig. Därför jag skrev specifikt om äldre som inte behöver omsorg men som behöver *sällskap*.
Våra gamlingar är ensamma och behöver någon som är där som vilken vän som helst. Som kanske behöver någon som går ut och går med dem. Som kanske behöver hjälp med städ och mat. Det finns ett behov där.
De äldre som fortfarande klarar av hygienen men som känner sig ensamma.