Inlägg från: LaviniaLetitia |Visa alla inlägg
  • LaviniaLetitia

    Ebbe!?

    Pimpinellan skrev 2022-03-02 18:16:42 följande:

    Ogillar det med tanke på att jag är så gammal att jag minns Ebbe Karlsson-affären. 


    Ja, jag skulle också skriva det. Å andra sidan kommer de barn som föds nu, knappast att känna till den. SÅ stor var den inte. Men jag tycker dessutom att Ebbe låter för smeknamnsaktigt (det riktiga namnet är ju Esbjörn). 
  • LaviniaLetitia
    Miramara skrev 2022-03-06 15:40:13 följande:

    Nej, jag gillar inte namnet Ebbe. Sen vet jag inte exakt vad som skulle vara ett manligt namn, men Ebbe hade nog varit det sista som kom upp i de funderingarna.


    Det är för smeknamnsaktigt för att vara riktigt manligt, tycker jag. Ljudmässigt är det mittemellan, om man ser ett namn som Cary, Kent, Roc, Rex, Clint, Rickard eller Fredrik (med övervägande hårda konsonanter i förhållande till mjuka konsonanter och vokaler) som de mest manliga, och namn som Simon, Julian, Florian, Pim, Manne och Emmanuel som de minst manliga (med övervägande mjuka konsonanter och vokaler i förhållande till hårda konsonanter). 
Svar på tråden Ebbe!?