• Anonym (Amy)

    Dejta introvert?

    Dejtar sen några månader tillbaka en kille som är introvert vilken han varit öppen med från början. Att han behövde mycket egentid osv. När vi ses märks detta inte av alls, vi bor i olika städer med lång resväg så vi kan inte ses så ofta. 

    Vissa dagar hör av av sig mer andra mindre eller knappt alls. Han är väldigt rationell, inga överdrivna känsloyttringar eller så men man märker i små subtila saker att han tycker mycket om mig. Även om han sällan säger det rakt ut. 


    Till saken hör att jag inte vill verka vara någon hysterisk person men det känns jättejobbigt. Förra veckan sa jag att jag började bli kär på riktigt. Han kontrade med att det ju inte är bra med för mycket känslor som kan bli jobbiga men att han tycker om mig jättemycket. Sen var det tyst från honom nästan hela dagen. 


    Ska jag tolka honom utefter att han enbart är introvert, att han tycker det är onödigt att lägga för mycket känslor på honom eller vad? 


    Någon som vet mer hur introverta brukar vara? Ska jag vara orolig?

  • Svar på tråden Dejta introvert?
  • Anonym (Amy)
    Anonym (L) skrev 2022-03-17 23:27:14 följande:

    Han har nog asperger.


    Nej det har han inte 
  • Anonym (Amy)

    MammAmm: Jodå jag vet mycket väl vad det är. Men varför blir han helt tyst när jag berättar hur jag känner? Såhär tyst har det det aldrig varit 

  • Anonym (Amy)

    Anonym(bevingad skräck): Oj, det där låter ju väldigt snabbt. Jag vet inte i mitt fall, jag är ju snabbare än han men inte riktigt såååå snabb. kändes det ok att hon gjorde slut eller hade du bara velat ta det lite lugnare?

  • Anonym (Amy)
    MammAmma skrev 2022-03-19 02:13:24 följande:
    Ingen aning, han är väl bara inte sorten som är bekväm med att prata om känslor. Det har dock inget att göra med att han är just introvert. 
    Har inte varit några problem innan, inte heller att höra av sig mycket 
Svar på tråden Dejta introvert?